minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Točnost teka urinega mehanizma

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15485

  • Tomahawk
  • Tomahawk avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: -4
  • Thank you received: 25
V katerem položaju naj bi Omega_ina Co-Axial_ka 2500 tekla:
- najhitreje
- najpočasneje
Airking bi to, morda, iz rokava ?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15493

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Moje mnenje je, da bi morala ura teči enako, ne glede na položaj, če ima idealno uravnoteženo nemirko in nima drugih napak. Mislim, da dejstvo, da ima co-axial zaskočni mehanizem, tukaj ne igra vloge proti navadni izvedbi. Bo pa še airking verjetno podal strokovno mnenje...

Drugače pa čisto teoretično gledano, bi ura morala teči rahlo hitreje v poziciji, kjer je nemirka v vertikalnem položaju (npr. korna navzdol ali navzgor), ker se amplituda (zasuk) nemirke v tem položaju malce zmanjša (okoli 40 do 50 kotnih stopinj) zaradi večjega trenja v ležajih nemirke. Manjša amplituda pa načeloma pomeni hitrejši tek mehanizma (zato tudi ure, ki so neservisirane načeloma prehitevajo, v mehanizmu zaradi odsotnosti maziv in prisotnosti umazanije nastaja večje trenje, čigar posledica je manjši kotni zasuk nemirke in hitrejši tek).

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15498

  • Tomahawk
  • Tomahawk avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: -4
  • Thank you received: 25
Ja, takole naj bi to bilo. Predpostavka, da je NULTO stanje nemirke predno začne nihati tako, kot je na slikah, torej enkrat zgoraj in enkrat spodaj. Nemirka v obeh primerih v vertikalnem položaju, ter en izmed vijakov NAMERNO bolj uvit proti obodu, kar težišče tistega dela pomakne proti obodu.
Če je težišče tega izmaknjenega dela spodaj, bodo amplitude manjše in tek ure hitrejši.
Če pa je težišče imaknjenega dela zgoraj, bodo amplitude večje in s tem tek ure počasnejši.

(Vzemimo, seveda, takšno stanje, kot privzeto. V praksi ne bo nikoli tisti "iztežiščeni" del ravno zgoraj ali spodaj)



Odsotnost maziv pa, nekaj časa pospešuje tek mehanizma, potem pa ga začne upočasnjevati in ga ustavi.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15499

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486

Odsotnost maziv pa, nekaj časa pospešuje tek mehanizma, potem pa ga začne upočasnjevati in ga ustavi.

Načečeloma bo neservisirana ura vedno bolj prehitevala, dolker se ne ustavi. Čeprav se to nerazumno sliši, svinjarija in odsotnos maziv ne bodo upočasnjevale mehanizma tudi po dolgem obdobju ne, dokler se ura ne bo popolnoma ustavila. Teoretično seveda upočasnjujejo mehanizem, vendar se to izrazi v manjši amplitudi nemirke, kar pa pomeni prehitevanje.

Drugače se pa strinjam z zgoraj napisanim. Samo dodal bi, da sem v prejšnjem postu govoril v primeru, ko je nemirka popolnoma pravilno uravnotežena.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15501

  • Art
  • Art avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 317
  • Karma: 18
  • Thank you received: 31
@tomahawk
Moja izkušnja s kalibrom omega 2500 je, (če odgovorim neposredno na tvoje vprašanje) da teče najhitreje v položaju DU (št. zgoraj), najpočasneje pa v položaju CD (krona navzdol) vendar so te razlike res minimalne; morda 1 sek./24h. Bolj opazno pa urca reagira na spremembo temperature. Pri sobni temp. prehiteva tudi do 4 sek/24h, na roki pa komaj 1-2 sek./24h.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15504

  • airking
  • airking avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Posts: 84
  • Karma: 14
  • Thank you received: 43

Tomahawk napisal: V katerem položaju naj bi Omega_ina Co-Axial_ka 2500 tekla:
- najhitreje
- najpočasneje
Airking bi to, morda, iz rokava ?


Pojma nimam sem sem šel na pirček B)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15506

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
Vse je relativno!

Attachments:
Zahvale: criptus

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15510

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Jaz tega kar ne morem verjeti... Da dejansko Rolex ob nakupu uradno priloži pisno potrdilo, da ima ura pozicijsko napako in to celo ''few seconds'' ter ''rather more seconds''! Vse njihove ure gredo potem takem na testiranja COSC (vem, da niso vse testirane, pa vseeno), čeprav imajo tovarniško napako v naprej določeno (torej odpravljivo)? Se opravičujem, če bom izpadel smotan, ampak tole meni zgleda nonsense... je ta list dejansko kdo že v živo videl, ko je kupoval Rolexa s papirji?

Kako mislim, da bi v teoriji moralo biti, sem že zgoraj napisal. V praksi, pa po mojih izkušnjah ni nekega pravila glede pozicij in napake, ure gredo narobe, kolikor imajo napako v uravnoteženosti nemirke. Imam klasičen vibrograf B200 in sem nastavljal že kar nekaj ur, vendar vzorca jaz ne opazim.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15512

  • sablfish
  • sablfish avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Tik, tak, tik, tak, booom!
  • Posts: 600
  • Karma: 25
  • Thank you received: 50
Vzorec je, kolikor sem opazil, tak kot je opisano. Sicer nimam merilne naprave, sem pa testiral z aplikacijo na telefonu in pri preciznih urah to drži. Pri ostalih se pa spreminja iz minute v minuto, ne glede na položaj ure :( . Nisem pa še videl takšnih "navodil". Tudi mene je presenetilo :huh: .

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

If only I had known, I should have become a watchmaker
A. Einstein

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 6 mesecev #15513

  • Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 946
  • Karma: 19
  • Thank you received: 96
Ta navodila mi nekako zgledajo, da so iz 60-ih let.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

minutka.si minutka.si minutka.si