minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Točnost teka urinega mehanizma

TOP 10 urarskih znamk po mojem izboru pred 9 let 7 mesecev #12159

  • airking
  • airking avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Posts: 84
  • Karma: 14
  • Thank you received: 43
Baje daje izredne rezultate tale nemirka -1 +3.

luxuryactivist.com/luxury/rolex-new-hair...mall-big-revolution/

Prestavljeno sem.
moderator

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od criptus.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14613

  • Tomahawk
  • Tomahawk avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: -4
  • Thank you received: 25
Nastavljanje točnosti teka
Vplivanje na dnevno natančnost



Natančnost teka se, med drugim, uravnava z vijačenjem ali odvijanjem (uteži)vijakov in s tem približevanjem ali oddaljevanjem mase teh uteži od centra osi. Bolj je utež oddaljena od centra, dlje traja, da se nemirka od enega amplitudnega odmika preko "centra" vrne v drugo amplitudno lego in s tem ura teče počasneje. Zaradi balansiranja celotnega sklopa je pomembno, da so si diagonalno nameščene uteži v ravnovesju, tako geometrijskem kot masnem.

Če uro obrnemo preko osi Z "na glavo" potem nastane lahko razlika le zaradi eventuelno različnega aksialnega trenja
v nasproti si ležečem ležaju(če se osredotočamo le na nemirko).

Pomembno je tudi, da so masne (in geometrija) sile utežiščene glede na t.i. ravnovesno lego okoli katere L(levo) in D(desno) niha nemirka.

V kolikor pa urar presoja oz. nastavja določeno uro glede na čas dnevnega nošenja ure v določenih položajih, vključno s položajem "pri spanju ure", potem lahko s tem katerega izmed vijakov bo odvil ali privil znatno vpliva na zaostajanje ali prehitevanje ure v določenem položaju.
Že sicer pride do različnega trenja, ko se ura postavi pokončno in se aksialno trenje z ležaja, ki nosi nemirko spremeni v radialno trenje dveh ležajev. Poleg tega pa lahko npr. namerno odvitje vijakov(uteži) , ki se v takem primeru nahajajo v nihajnem "krogu" pretežno na spodnji strani vplivajo na prehitevanje ali v nasprotnem primeru na zaostajanje ure v takšnem položaju.

Na tak način urar kompenzira faze prehitevanja z fazami in položaji, ko ura zaostaja in tako dobimo najboljšo možno točnost po določenm času, recimo tednu dni. Ni pa to način, da ura teče najbolj točno v absolutnem smislu.

Še nekaj. Sem si nekoč napak razlagal, pa me je nekdo izmed vas opomnil kako je prav.. Čim bolj je ura navita, tem počasneje teče.

OK, seveda, so pa pri različnih mehanizmih različni načini nastavljanja natančnosti.

Da ne zaidemo predaleč.., pa teoretično lahko uporabnik v nočnem položaju uro namesti tako, da bo urni kazalec večino časa v "dvigovanju" in s tem vplival, da se bo mehanizem bolj trudil ali pa da bo "padal" in s tem pomagal uri, da se bo manj "utrujala". :)
Zahvale: apmata

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Tomahawk.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14634

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Ne bi rad pametoval in nočem, da tako izpade, vendar dosti stvari, ki si jih zgoraj napisal v praksi ne drži popolnoma. To o čimer si pisal, sistem, kjer se točnost ure nastavlja preko sprememb v poziciji mase na nemirki, se imenuje ''free sprung balace''. Omenjen sistem pa uporabljajo le res redke ure in večinom vsi Rolexi (konec koncev so tudi ti bolj redki:)). Nemirka izgleda takole (upam, da se slikica prikaže):


Nemirka, ki si jo prikazal na sliki, pa ni free sprung, ampak klasična nemirka (pustimo to, da je ura turbilion). V kasičnem primeru se točnost ure (dolžina nihajnega časa nemirke) nastavlja z navideznim daljšanjem in krajšanjem spiralne vzmeti na nemirki. To se izvede preko dveh viličk, ki objemata (v mirovanju se ne dotikata) spiralo in pozicija teh viličk se da nastavljati, temu pravimo regulator. Na Tomahawkovi sliki sta vilički pod dvema netoma (neta sta seveda od viličk) na levi strani malo od centra, zgoraj od Y označene rdeče črte.

Vijaki, ki so nameščeni na celotnem obodu balančnega kolesa služijo za odpravo pozicijske napake, kot je Tomahawk napisal, ko se tek ure spreminja glede na pozicijo. Ne uporabljajo se za nastavljanje ure na splošno. Če ima ura pozicijsko napako, je potrebno odstaniti balančno kolo, ločiti spiralno vzmet in potem kolo ''stehtati'' na posebni tehtnici, kjer se da potem razbrati, kje je masni center kolesa. Nato se določen vijak (glede na pozicijo mase) odvije in se ga bodisi pobrusi (odvazme masa), bodisi se mu doda posebna utež v obliki krožne podložke. Vijaki pa vedno ostanejo do konca priviti v obroč (se jih ne odvija/privija kot pri nastavljanju free sprung koles). Postopek tehtanja nemirke je precej zamudno delo, ki urarju vzame dosti živcev. V priponki sem dodal svojo sliko, kako izgleda tehatanje nemirke (mehanizem Omega 40.6 LT), se opravičujem, če se ne bo videla, ker prvič dajem sliko na forum :)


Kasneje so urarske hiše večinoma prenehale izdelovati balančna kolesa s kompenzacijskimi vijaki in sedaj v večini mehaničnih ur najdemo balačna kolesa z enega kosa, brez vikaov, ker je njihova izdelava najbolj preprosta in poceni.

Na koncu bi samo še dodal, da kakor jaz razumem fiziko, bo sekundni kazalec vedno šel enako ''v hrib'' kot navzdol, neglede kako bo ura postavljena, ker se premika v krogu...
Attachments:
Zahvale: criptus, apmata

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14640

  • Tomahawk
  • Tomahawk avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: -4
  • Thank you received: 25
Me veseli Slamca, da si tako vljuden ! :) in da ne skritiziraš totalno moje razlage.
Da se razumemo, to so moja razmišljanja, kako bi to bilo, če bi se šel na tak način uravnavati točnost ure. Mislim, da "teorija" vzdrži, je pa seveda RES, da v praksi stvari potekajo drugače. Tudi sam imam uro, ki nima vijakov na nemirki :)...
Je pa to morda iztočnica za debato v tej smeri, na kak način urarji poskrbijo, da ura v neki časovni periodi, čim manj "odstopi" od PRAVEGA časa ?
Opomba: Tisto z dvigovanjem "cagarja" pa po mojem drži, razen, če bi bil "cagar" središčno(in masno) uravnoteženo vpet. Napisal sem URNI KAZALEC !, ker se le ta kazalec (teoretično ob pravilni postavitvi ure v opazovalni časovni periodi - cca 6ur) nenehno dviga :) , za sekundnega in minutnega je pa brez veze "kalkulirati" teorijo, ker se (če vzamemo tistih 6ur) nenehno dvigata in spuščata. :)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Tomahawk.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14646

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
Tudi Omega sedaj uporablja free sprung balance.
Zgornja slika kaže nemirko, katero so razvili l. 1930 in se imenuje po angl. screwed balance ali self-compensation balance spring.
Regulira se z krajšanjem oz. daljšanjem spiralne vzmeti nemirke, kar je Slamca pravilno napisal.
Vendar so na nekaterih starejših nemirkah bili vijaki za pozicioniranje in za regulacijo točnosti teka. Za večje odstopanje so uporabljali vijake, za fino regulacijo pa reguliranje s spreminjanjem dolžine spiralne vzmeti.

Incidentally, on some watch movements -often older pocket watches (as in the first two examples) --one will see both screws in the balance and a regulator. This is different, of course, than the true free-sprung balance. The timing screws are used for larger rate changes or poising the balance wheel, but the regulator is used for finer rate adjustments.
www.iwc.com/forum/en/discussion/62987/

Pri tej nemirki bi lahko bila vijaka za reguliranje točnosti teka na z liniji.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Levjul.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14647

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Najprej bi odgovoril Levjulu, jaz si zadeve tako predstavljam...
Slef compensating balace spring je izraz za spiralno vzmet (od tod spring) in sicer za zlitino iz katere je spirala narejena in ne za balančno kolo, o čimer smo zgoraj govorili. V bistvu je to stari izraz, sedaj imamo v uporabi že nove zlitine. Balančna kolesa z vijaki pa so bila uporabljana v skoraj vseh urah boljše klase (anker zapreka, ne cilindrice, štiftarce ipd) že mnogo mnogo pred tridesetimi leti, kar poglej kakšno žepno uro amreiške ali boljše evropse znamek iz pred 1900 in ima točno tak sistem.
Se pa strinjam, da sta bila pri nekaterih urah z vijaki na nemirki, vijaka, ki sta levo in desno od sredinske prečke drugačna in sta namenjena za regulacijo.

Tomahawk...
se ti opravičujem, sem narobe prebral, za urni kazalec pa to seveda drži.
Seveda v teoriji vse kar si napisal načeloma drži.
Glede vprašanja kako uraurji poskrbijo, da je ura čim bolj točna, je tako, da se da zelo hitro (če je mehanizem klasičen na regulator) mehanizem nastaviti na veliko točnost (če je vibrograf/timegrapher dovolj kvaliteten in pravilno umirjen). Je pa to točnost samo za dane pogoje. Glede pozicijske napake sem že zgoraj napisal kako se jo da odpraviti, je pa to zamuden proces in mislim, da tega večina urarjev, razen na izključno prošnjo, nikoli ne počne. Potem so pa še druga odstopanja, temperatura, pritisk, razlika v stopnji navitja vzmeti... ti dajevniki pa morajo biti čim bolje odpravljeni že s strani proizvajlaca, ker jih urar načeloma ne more odpraviti.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14671

  • vid-mar
  • vid-mar avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • strah pred letenjem
  • Posts: 70
  • Karma: 4
  • Thank you received: 7
Jaz se vam pa vsem zahvaljujem, pa cetudi samo za vasa razmisljanja. Ne biti skromni,ker je zanmivo in poucno. Hvala.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14986

  • Tomahawk
  • Tomahawk avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: -4
  • Thank you received: 25
..pa da vsekam kar na pamet..
Mislim, da je bistven namen tourbillona v tem, da proizvajalec pokaže: kaj znam/ kaj zmorem / jaz sem tudi zraven..,
kot pa izboljšanje natančnosti. Tudi tovrstni mehanizmi - njih točnost, špekuliram da, reagira na položaj ure, morda še bolj, kot običajni.
Saj se motim, kajneda ?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14996

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Si kar dobro vsekal. Turbilion je predvsem dokaz tehnične izpopolnjenosti urarske hiše. Drugače služi temu, da se poizcija nemirke (nemirka je načeloma edini del mehanizma, ki je odvisen od pozicije, na ostale dele pozicija vpliva zanemarljivo) neprestano menja in s tem ni obrabe ležajev samo v določenih točkah, posledično pa seveda potem napake v točnosti. Je pa turbilion seveda smiselen pri urah, ki mirujejo v eni poziciji, ročne ure pa ob nošnji nenehno spreminjajo lego, tako da je turbilion pravzaprav nesmisiln, točno tako kot si napisal.
Kako točnost turbiliona reagira na pozicijo ti iz prve roke ne znam povedati, ker še nisem imel te časti, da bi lahko preizkusil uro s turbilionom :D. Je pa dejstvo, da pozicijska napaka v eni ravnini (npr. krona gor, korna levo, krona dol, krona desno - številčnica vedno pod istim kotom glede na horizont) odpade, medtem ko se premik ure v drugi ravnini (npr. številčnica dol ali gor) po logiki gledano pozna kot pri vsaki navadni uri. Obstajajo tudi turbilioni, ki se gibljejo v dveh ravneh, vendar so redki in seveda še dražji... Lep primer:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Točnost teka urinega mehanizma pred 8 let 7 mesecev #14997

  • criptus
  • criptus avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
Tourbillon smo obdelovali ze v istimenski temi: minutka.si/forum/7-splono-o-urah/5911-to...on.html?limitstart=0

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od criptus.
minutka.si minutka.si minutka.si