minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Izračun zobnikov

Izračun zobnikov pred 6 let 2 mesecev #22643

  • Toše
  • Toše avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 13
  • Karma: 1
  • Thank you received: 3
po 14 dnevnem "odmoru" zaradi preveč dela, sem začel ponovno slediti temu forumu

Morski pas , verjetno to leti namene da si ponudil les, res hvala, vendar zaenkrat še "packam" in je škoda raznoraznega kvalitetnega lesa.
smreka je res zelo mehka, vendar meni zadostuje da izdelam izmerim, poiskušam ponoviti in še enkrat izmerim. ko bo stvar dodelana pa bom poizkušal še kakšen drug les, fasciniral me je tisti ki si pripel sliko, ki po sto letih v potnih roka še vedno svež.

še vedno iščem napravo za izdelavo zobnikov, ali pa nekoga ki jo ima in bi bil pripravljen poizkusiti napraviti lesen zobnik.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 2 mesecev #22644

  • Toše
  • Toše avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 13
  • Karma: 1
  • Thank you received: 3
@Slamca , na začetu te teme si mi napisal kako izračunati urine zobnike, za kar sem ti zelo hvaležen. Tam si navedel da je izračun za 1m dolgo nihalo, ker si takrat mislil da gre za stensko uro, zanima me kako se pa "tiktakanje" določa pri ročni uri,ki nima nihala? je to odvisno od vzmeti?

hvala

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 2 mesecev #22645

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Odvisen je od spirale, natančneje od njene moči (prožnosti) in dolžine ter od vrtilnega momenta balančnega kolesa. Z drugimi besedami, da upočasniš tiktakanje ure, lahko podaljšaš spiralo oz. daš švohnejšo verzijo ali pa dodaš maso na obod balančnega kolesa. Tukaj je to precej bolj zapleteno kot pri stenskih urah, kjer je vse samo v dolžini nihala.

Ni pa frekvenca ročne ure odvisna od moči vzmeti (govorim o glavni vzmeti, ki uro poganja, ne o spirali). Če povečamo moč vzmeti pri ročni uri (načeloma velja isto tudi za stenske), se poveča amplituda nihanja, frekvenca ostaja ista (v grobi teoriji, v praksi je rahlo drugače, ker so še drugi dejavniki).

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

minutka.si minutka.si minutka.si