minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Izračun zobnikov

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22358

  • Toše
  • Toše avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 13
  • Karma: 1
  • Thank you received: 3
Pozdravljeni

Zanima me ali je tukaj kakšen mojster ki bi mi lahko razložil kako izračunati zobnike pri uri. Izdelujem ročno uro iz lesa, pa sem naletel na težavo, in sicer dva zobnika sta premajhna da bi ju lahko izdelal, zado se nagibam k opciji da bi karseda povečal zobnike, četudi bom moral večati ohišje.

Hvala in LP
Zahvale: MorskiPas

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22362

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Zdravo,

sicer nisem še nikoli izdelal lesene ure, milim pa, da bi teorijo moral vedeti. Ti bom pa lahko pomagal, če mi boš ti podal malo več podatkov. Kakšno frekvenco zaskočnega mehanizma boš naredil, po domače, kako hitro bo ura tiktakala (kolikokrat na sekundo)? Potem, koliko koles bo ura imela v prenosu iz zaskočnega kolesa do končne osi (ki je bodisi minutna ali urna, odvisno ali hočeš narediti uro s samo urnim kazalcem ali bo taka, da bo imela tudi minute)?

Drugače pa matematika zadaj ni težka, če recimo izdeluješ uro, ki tiktaka 1 krat na sekundo, torej ima 1 m dolgo nihalo (zato je tudi enačba), ima 4 kolesa v sistemu in samo urni kazalec, je takole:
1. ker smo rekli, da ima ura samo urni kazalec, to pomeni, da slednji (torej 4. zobnik, ker je kazalec pritrjen na os 4. zobnika!) naredi en obrat v 12h, če preračunamo v sekunde (vse nadaljnje račune bom računal v sekundah), 12*3600=43200 s na obrat.
2. Predpostavili smo, da ima ura metrsko nihalo, torej niha 1 krat na sekundo. Če naredimo zaskočno kolo na 30 zobcev (lahko tudi druga cifra, po navadi bolj 30), to pomeni, da se zaskočno kolo zavrti 1 krat na 30 s (30*1s=30s).
3. Izračunamo skupno razmerje, 43200/30=1440. S tega sledi, da bo razmerje vrtenja med zaskočnim kolesom in 4. kolesom (urnim kazalcem) 1440:1.
4. OK, sedaj je potrebno postaviti število zob po posameznik kolesih, vsako kolo je sestavljeno iz dveh zobnikov, velikega in malega (pastorka). Enačba za izračun koles je (1. veliki zobnik*2. veliki zobnik)/(1. pastorek*2. pastorek)=razmerje. Enačbi bosta dve, ker gre za samo dve vmesni kolesi (2. in 3.). Konec, samo še matematika.
5. Normalno je, da ima pastorek okoli 8 ali 12 zobcev, bomo za primer na naši uri vse pastorke naredili na 8. Iz tega sledi enačba za 2. kolo proti 3. kolesu... (30*x)/(8*8)=30 (Tukaj sem si razmerje 30 izmislil, gre zato, da bosta dve enačbi, čigar skupno razmerje bo moralo biti 1440, 30 je lepa cifra in 1440 se lepo deli z njo, seveda bi lahko vzel drugo razmerje tukaj), (druga stvar, tudi število zobcev na 2. kolesu sem si izmislil na 30, lahko je karkoli drugega, vstavljaj svoje cifre in se igraj:)). Če obrnemo enačbo, 30*x=30*8*8, sledi 30x=1920, sledi x=1920/30, x=64. Tako, sedaj vemo, zaskočno kolo ima 30 zobcev in pastorek 8, 2. kolo ima 64 na 8, izračunati je potrebno še tretje...
6. Razmerje za tretje kolo izhaja iz prej postavljenega razmerja 30, ker 30*x=1440, da bo ura pravilno delovala, torej 1440/30=x, x=48.
7. 2. Enačba: (64*x)/(8*8)=48 (64, je 2. kolo, pastorki so povsod 8, kot smo določili, 48 je razmerje), sledi... x=(8*8*48)/64, x=48. Konec.
8. Zobniki so:
zaskočno kolo - 30 na 8,
2. kolo - 30 na 8,
3. kolo - 64 na 8,
4. kolo - 48 (pastorka nima, tam stoji kazalec)

V principu taka ura deluje, druga stvar je, kako jo boš izdelal, kakšne boš naredil zobce, kakšne ležaje, zaskočni mehanizem ipd. vaja dela mojstra :cheer: .

P.S.: Močno upam, da se nisem kje zaračunal ali zmotil, vsakega popravka bom velel, ker, kot sem že dejal, delal ure še nisem.
Zahvale: criptus, vid-mar, motorist

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22363

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Sem šel še enkrat čez te izračune in sem zamočil :blush:

Ne morem prejšnjega posta umakniti, zato popravek:
1. Ok,
2. Če ima zaskočno kolo 30 zobcev in nihalo 1 m, naredi en obrat v 60 s, ker za vsak drugi nihaj premakne kolo dalje.
3. Razmerje je potem 43200/60=720
4. Lahko naredimo samo eno enačbo, (zmnožek vseh zobnikov)/(zmnožek vseh pastorkov)=razmerje, pri nas (x*48*64)/(8*8*8)=720, torej x*3072=720*512, x=120.

Zobniki so potem:
zaskočno kolo - 30 na 8,
2. kolo - 48 na 8,
3. kolo - 64 na 8,
4. kolo - 120 (pastorka nima, tam stoji kazalec)

Lahko greš pa tudi po posameznih zobnikih, če ima en prenos iz 8 na 48, to pomeni, da se vrti 6x počasneje, drugi prenos (64/8=8) 8x počasneje, tretji (120/8=15) 15x počasneje. Če vse skupaj zmnožiš (6*8*15=720), dobiš razmerje, ki smo ga izračunali na pričetku.

Se opravičujem za napake v prvem delu, napisal sem na hitro in naredil napako.
Zahvale: criptus, motorist

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22368

  • Toše
  • Toše avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 13
  • Karma: 1
  • Thank you received: 3
najprej hvala za razlago, sicer še nisem pogruntal vsega, sem pa razumel bistvo in kako bom računal.
prototip je izdelan po načrtu mehanizma ETA6497, vendar kot sem omenil mi delata težave najmanjša zobnika. sicer pa že obstajajo lesene ure z lesenim mehanizmom, vendar nisem mogel priti do podatka po vzoru katerega mehanizma so izdelane, tudi slikovni materjal na internetu je bolj skop, predvidevam pa da imajo svoj tip mehanizma.

LP

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22369

  • sablfish
  • sablfish avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Tik, tak, tik, tak, booom!
  • Posts: 600
  • Karma: 25
  • Thank you received: 50
Upam, da bomo lahko na slikah občudovali končni izdelek, kot tudi postopek izdelave. Razmišljal sem že o izdelavi takšnega mehanizma, a se nisem nikdar poglobil vanj. Držim pesti, da uspe in da ostalim navdih za kaj podobnega.
Zahvale: Toše

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

If only I had known, I should have become a watchmaker
A. Einstein

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22370

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486

prototip je izdelan po načrtu mehanizma ETA6497, vendar kot sem omenil mi delata težave najmanjša zobnika. sicer pa že obstajajo lesene ure z lesenim mehanizmom, vendar nisem mogel priti do podatka po vzoru katerega mehanizma so izdelane, tudi slikovni materjal na internetu je bolj skop, predvidevam pa da imajo svoj tip mehanizma.


ETA 6497 za stensko uro iz lesa :huh: ?? Moj topel nasvet je, da takoj prenehaš kar delaš in pričneš znova. ETA 6497 je moderen mehanizem za ročne oz. žepne ure, ima frekvenco 18000 bps, nemirko, klasičen ''swiss lever'' zaskočni mehanizem in poganja ga vzmet. Poleg tega je prilagojen okrogli obliki. Seveda se vse da, vendar bi moral (poleg tega, da vse redizajniraš na večje merilo, ker osnoven mehanizem je velik okoli 35 mm) spremeniti dosti ključnih stvari, zaskočni mehanizem z nemirko menjati za drugačen mehanizem na nihalo, anker kolo ima 15 zobcev, kar v stenski uri verjetno ne bo šlo, če bi slednjega povečal, se ti spremenijo vsa naslednja razmerja, ki bi se ti že tako ali tako spremenila, ko bi zamenjal frekvenco (na tako za stensko uro z nihalom), na novo bi moral spremeniti tudi predel, kjer je vzmet in ga ustvariti za utež itd...

Internet je poln videov in strani z vsebino o domači izdelavi stenske ure. Preglej si jih, se usedi in se loti simpl ure, najbolje na tri zobnike in samo en kazalec. Pri taki si lahko narediš načrt sam, vedno pa sem pripravljen tudi pomagati po svojih močeh (razen, kar se tiče same obdelave lesa, tukaj pa si očitno zelo podkovan, če si samo pomislil, da bi naredil ETA mehanizem doma iz lesa).

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22380

  • Toše
  • Toše avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 13
  • Karma: 1
  • Thank you received: 3
ubistvu ne izdelujem stenske ure, pač pa ročno uro, ki ne uporablja baterije ampak vzmet. kar se tiče mehanske izdelave delov od osovin, zobnikov in lećajev sem dodelav, probal izdelati, testiral več vrst lesa. kot rečeno mi dozdaj povzročata težave dva zobnika, kaj bo ko bom skupaj sestavil, če bom kdaj bom pa sproti popravljal.

kateri je pa najenostavnejši mehanizem na navijanje za ročne ure?

glede stenskih ur z lesenim mehanizmom je ogromno viedo posnetkov in drugih informaciji na internetu, o ročnih urah z lesenim mehanizmom pa ni kaj dosti. eden od izdelovalcev je Valerii Danevych , od njega sem tudi kopiral nekaj informaciji glede materijalov.

sablfish , ko bo končano bom sigurno objavil, pa hvala :)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22382

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Sem se potrudil, žal se pa tu konča, da jemljem tole resno.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22384

  • Toše
  • Toše avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 13
  • Karma: 1
  • Thank you received: 3
zakaj pa?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Izračun zobnikov pred 6 let 3 mesecev #22385

  • Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 946
  • Karma: 19
  • Thank you received: 96
Očitno je možno, čeprav skoraj neverjetno:
monochrome-watches.com/wood-wood-wooden-...h-live-photos-price/

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

minutka.si minutka.si minutka.si