minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Vrednost ure?

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20865

  • gasper1319
  • gasper1319 avatar Avtor teme
  • Gost
  • Gost
Hvala obema, za mnenja. Glede na to da je ura od pradedka sem se odločil da jo bom obudil, da imam en spominek.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20866

  • MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 868
  • Karma: 13
  • Thank you received: 114
@Slamca@, a lahko, prosim, poveš kaj je to ""mankajoči" incablock sistem pri nemirki" ""...približno vem za kaj gre, na Darwilu je to bil Darblock...mogoče slikca na kakšnem "preglednem" mehanizmu... :) ...
na omenjeni uri manjka ali ga nikoli ni bilo?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20868

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Konica balančne osi (osi od nemirke) stoji (oziroma se vrti :) ) v posebnih ležajih. Pri večini ur (izjema so zelo cenene ure) je vsak tak ležaj sestavljen iz dveh kamnov, eden je v obliki tulca in objema konico osi, drugi pa je v obliki ploščice in pride na konec prej omenjenga ''tulca''. Včasih sta bila oba kamna fiksirana v kovino, nekje v na polovici prejšnjega stoletja pa so pričeli oba kamna na mestu držati s posebno vzmetjo. Tak sistem je omogočal premik v primeru udarca in za razliko od starega togega vpetja na ta način preprečiti lom konice pri udarcu (npr. padec ure na tla). Da si boš lažje predstavljal kar sem povedal, priporočam ogled tegale filmčka:



Variacij na temo reštive tega problema je v urarstvu v bistvu kar precej, v bistvu pa se večinoma razlikujejo le po obliki vzmeti, ki kamna drži. Najbolj poznan je švicarski sistem Incabolc. Ker je verjetno zadeva patentno zaščitena od kakšne urarske znamke, ure potem skoraj nikoli niso imele napisano na številčnici Incabloc, ampak so pisali ''shockprotected'' ali pa so izumljali svoja imena, v slednjo kategorijo pride tudi Darwil z Darblocom. Je pa v resnici Darbloc navaden Incabloc :D

Na sliki, ki jo je objavil Gašper, se vidi, da manjka vzmet. Zadeva je zagotovo morala tam biti, ko je bila ura nova. Je pa res, da se lahko motim in se vzmeti ne vidi zaradi kakovosti slike, v tem primeru se opravičujem :) .
Zahvale: apmata, MorskiPas

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20869

  • Matrus
  • Matrus avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 827
  • Karma: 26
  • Thank you received: 147

Slamca napisal: @Matrus - Da ne mešaš ti serijskih številk na mehanizmu s tistimi na zadnjem pokrovčku, ker ti dve cifri nista vedno isti... Morda imaš prav glede starosti ure, jaz sem podal svojo oceno glede na dizajn ure in mehanizem (je že novejši tip).


Glede mehanizma imaš ti zagotovo bistveno več pojma, sam sem iz manjkajočega incabloca sklepal, da je ura precej stara. Pri serijski sem se pa nanašal na to, kar piše o serijskih št. Dox tukaj (prvi odstavek) . To se tudi ujema z mojo in ostalimi starejšimi Doxami, kar sem jih doslej videl. Sedemmestno serijsko številko imajo vtisnjeno na pokrovčku (na zunanji strani), na mehanizmu pa ne.

Je pa res, da se to - kot piše na linku - nanaša na sistem serijskih št. med 1940-1966. Odstopanje torej le še bolj potrjuje tvojo oceno, da je ura nastala po l. 1966. V tem primeru incabloc definitivno manjka.
Zahvale: Slamca

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20871

  • MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 868
  • Karma: 13
  • Thank you received: 114
če jaz dobro vidim, na pokrovu balančne osi ni nobenega "utorčka" kjer bi se vsedel ta medeninast štift, "zegering", "sicherungsringe" ali feder ki pokriva zgornji kamen?!?...a se ta mikro premikanja dogajajo samo pri udarcu, padecu ali tudi pri normalni porabi...recimo kolesarjenju...namreč, ko imam svoje vintage na roki ih ne dajam dol tudi ko sekam drva...ali kolesarim....
enkrat mi je žepni Zenith padel iz rok z desetih centimetrov in je šla balančna os...

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od MorskiPas.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20877

  • motorist
  • motorist avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 206
  • Karma: -4
  • Thank you received: 10
Kolika bi bila vrednost ure na sliki? Gre za mehansko uro znamke Wostok, izdelano v bivši Sovjetski zvezi. Ura je v resnici nekoliko bolj ohranjena kot kaže slika in je za svojo starost neverjetno točna. Zanimivo je tudi posvetilo na zadnji strani ure.


Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20878

  • MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 868
  • Karma: 13
  • Thank you received: 114
@motorist@, mislim da ta ura nima nobene komercijalne vrednosti...glede na to da občasno spremljam Vostoke na Ebayu,lahko rečem da ih dobiš zelo poceni...žal so začeli nabijati cene, do 150, 200 evrov, za NOS modele...
priporočam ogled Ebay.com...tam ih je največ...sploh iz bivših držav SSSRa...takoj ti bo vse jasno...

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od MorskiPas.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20879

  • motorist
  • motorist avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 206
  • Karma: -4
  • Thank you received: 10
Hvala za odgovor. Tudi sam sem prepričan, da ura na sliki, posebej še v kondiciji kot je, nima neke vrednosti. Pa nasploh ruske ure, starejše izdelave, ne dosegajo visokih cen, čeprav mislim, da neupravičeno. Za uro na sliki sem na sejmu dal 5 EUR, pa še to bolj zaradi posvetila, ki je na uri. Je pa ura, kot sem že napisal, za svojo starost neverjetno točna. Par sekund na dan zaostane. Res ne razumem, zakaj ure Sovjetske zveze ali ure vzhodnega bloka, nimajo cen, ko pa vemo, da je skoraj v vseh primerih šlo za kopije Švicarskih ur.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20885

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Malo pozno, ker me v zadnjih dneh ni bilo okoli računalnika.

@MorskiPas - Pri normalni uporabi zaščita pred udarci načeloma ne funkcionira niti ji ni potrebno, saj se v takem stanju tudi starejše ure s fiksirano nemirko ne uničijo. Tudi, ko uro razdiraš, je Incabloc vzmet precej trda in si človek kar težko predstavlja, da bi se lahko upognila preden se zlomi os, ampak v praksi pa absolutno zadeva funkcionira. Žepni Zenith se ti je zlomil, ker ni imel zaščite, pri žepnih urah je izjemno redka, delno zato, ker tehnika takrat še ni bila razvita (izumil jo je sicer Breguet že konec 18. stol), delno pa zato, ker v žepnih izvedba niti ni potrebe (v žepu je sunkov dosti manj kot na roki).

@Motorist - Glede vrednosti tvoje ure se strinjam z vama. Imaš prav, da so ruske ure poceni, je pa res, da jim je v zadnjih parih letih cena močno zrasla, procentualno gledano verjetno celo bolj kot kakim priznanim Švicarskim znamkam. Govorim o 10% urah, ki neko vrednost držijo, ostale so, kot si dejal, brez cene. Sem pa verjetno tukaj največji norec za ruske ure :silly: .
Zahvale: MorskiPas

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Vrednost ure? pred 6 let 11 mesecev #20886

  • motorist
  • motorist avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 206
  • Karma: -4
  • Thank you received: 10
Zbiram ure, pri tem me ne vodi toliko vrednost ure, kot sporočilo, ki ga takšna ura nosi. Pa ne gre toliko za to, da si ne bi mogel privoščiti tudi nekaj kilo EUR vredno uro. Pa nosim skromnih 400 EUR vredno uro, ki sem jo kupil iz druge roke za polovično ceno. Da se vrnem k starejšim modelom mehanskih ur. Wostok (zanimivo ni Vostok), na gornji sliki mi je bil zanimiv zaradi posvetila, sicer pa sem to že napisal. Dobesedno je napisano:

"U čast 30-godišnjice pobede 9.05.1975. g. Berdjansk
Veteranu rata Ahimovu A. G."

Pomeni, da je uro dobil leta 1975 veteran druge vojne Ahimov iz Ukrajinskega mesta Berdjansk (JV UKrajine), ki je bila takrat še del SSSR. Vsi, ki malo poznamo zgodovino vemo, da bivša Sovjetska zveza veteranom vojne ni na veliko delila daril, n. pr. ur, temveč zgolj medalje. To pa pomeni, da je veteran Ahimov zelo verjetno bil nekaj več kot samo vojak v drugi vojni in je verjetno tudi po vojni zasedal pomembnejše, verjetno politične, funkcije. In to je tisto, zaradi česar sem uro kupil in ne zaradi znamke ure Wostok.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

minutka.si minutka.si minutka.si