minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2
  • 3

TOPIC: Popravilo štoparice

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26785

  • MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 868
  • Karma: 13
  • Thank you received: 114

Grega napisal: Nisem hotel, da bi zvenelo kot podcenjevalno. Verjamem, da je nekaj zelo dobrih urarjev. Te teme na minutki sem tudi že preletel. Bolj sem mislil v smeri, da nekdo uro zasnuje in jo potem tudi v celoti izdela iz nič.
Npr. nekaj takšnega:
https://www.youtube.com/watch?v=EogfBeSQ158&list=PL4XOfNGdHV9mQPkfnT3Bu_UxdmyKjgfMI&index=13&t=0s
ali
https://www.youtube.com/channel/UC8Fnh5V01lstObcmwpm3Akg/videos


rabil bi ogromno finomehaničnega orodja, na trgu zelo dragega, kar se ne splača...jaz se ukvarjam z lesom, fino obrtniško umetniško delo, in čeprav mi je orodje in delavnica dostopna, kupujem orodje že 35 let...da bi uredil samozadostno delavnico, bi rabil najmanj 20 jurčkov, brez prostora...najmanj 20 do 30 kvadratov...pa seštej kam prideš....za enega entuzijasta bi bilo najboljše odkupit kompletno delavnico, urarstvo...koliko sem slišal, v zadnjem času so trije zaprli v Ljubljani in okolici....poznam tudi prijateljevo pot, zobotehnika, od "šegrta" do "solista"...peče glava od vloženega denarja....ko pogledam edino knjigo, ki jo imam, Urarski priručnik Josipa Ivankovića iz 1947 g. in neke načrte iz knjige, mi nič ni jasno...pa sem tudi končal tehnično šolo...mogoče niso prave primerjave, ampak nismo daleč...

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26786

  • MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 868
  • Karma: 13
  • Thank you received: 114

Grega napisal: No, super. Nekaj takšnega sem imel v mislih. Bom preizkusil z nožem in bom videl kam pridem... :)

Drugače pa se sprašujem ko gledam te urarje iz tujine ali pri nas obstaja kakšen urar, ki bi delal ure od začetka. Pravega verjetno ni, mogoče kot hobi. Oz. kaj je pri nas najvišji rang urarstva? Imate kakšno društvo, kot npr. modelarji? Pa že tam jim bolj umira z mlajšimi generacijami. Ustvarjal z rokami ne bi nihče več.


ogromno urarjev sem vidil da odpirajo ure s švicarjem...to da so tudi paščke menjavali z njim, mi ni bilo všeč...ne vem kako orodje uporablja Slamca...jaz sem si neke osnove zadeve kupil od firme Bergeon...predvsem se mi zdi da rabiš različne in kvalitetne izvijače...v agregatu je veliko različnih vijakov, in če se ne vsede v nulo, takoj narediš ris, ali celo nič ne narediš...tudi pincete so različne kvalitete, železne in plastične...za moj ukus je najboše poiskt nov ali star Aesculap...pobrusiš rebra, spoliraš in to je to...kar neki teh sem kupil na Ebayu...tudi največje za paštu kuhat...:laugh:
Zahvale: Grega

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26787

  • Grega
  • Grega avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Grega.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26788

  • MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 868
  • Karma: 13
  • Thank you received: 114

Grega napisal: Kaj je to Aesculap?
Tole?
https://www.bbraun.com/content/dam/b-braun/de/website/unternehmen/organisationzahlenundfakten/meilensteine-aesculap-150-jahre/29_meilensteine_aesculap_2015.jpg


ne vem kaj je to...mogoče orodje za zobotehnike...Aesculap je nemška firma, ki je izdelovala, izdeluje?, profi kirurško orodje, pincete, škarje, britve, skalpele, v glavnem kompletan kirurški materijal...na Ebayu se dobi marsikaj, rabljeno in novo...tudi pr nam je firma, k se ukvarja z distribucijo podobnega profi orodja...samo za to je treba vprašat zobozdravnike...tole ne uporablja noben več, edino nas par, ki se brijemo z britvo občasno...
Attachments:
Zahvale: Grega

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26791

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Glede nožev za odpiranje ur se strinjam z Morskimpsom, skoraj vse se da z navadnim nožkom, če je kvaliteten in solidno nabrušen. Je pa neizpodbitno dejstvo, da je pri ročnih urah, ki so malo bolj na tesno zaprte, lažji sistem z urarskim nožem. Konec koncev so ti noži take oblike z namenom.

Bolj sem mislil v smeri, da nekdo uro zasnuje in jo potem tudi v celoti izdela iz nič.

V Sloveniji se je zvrstila peščica urarjev, ki so uspeli narediti mehanizem za stensko uro iz nič. Po mojem vedenju, junaka, ki bi naredil ročno uro za enkrat še ni. Je pa to dokaj relativna stvar, če gledaš, da je urar izdelal vse sestavne dele sam, je takih v zadnjih letih, oziroma lahko rečem v zadnjem stoletju, svetovno gledano zelo malo. George Daniels, čigar knjigo si prej omenil, je eden redkih. Vzmet, spirala, sintetični kamni, obroč blančnega kolesa in še kak kos okoli zapreke, so sestavni deli, ki jih tudi med velikimi urarskimi hišami po svetu le za prste ene roke tovarn, da to proizvajajo sami, ostali vsi take kose več ali manj outsourcajo. Poleg mehanizma imaš potem še številčnico, kazalce in ohišje ure, ponovno gradniki, za katere se praviloma specializirajo ločene delavnice, urarji in obrati.
Čisto drugi vidik je potem, kakor je že Morskipas izpostavil, finančna plat. Jaz znam narediti oziroma vsaj modificirati, kar nekaj kosov mehanizma za majhne ure, zato lahko govorim nekako iz prve roke. Da se ne hvalim, do svojega mehanizma je še dolga pot, cilj pa bolj ali manj v oblakih. Velik problem vidim v tem, da ko prideš do določene točke znanja in sposobnosti, se je težko upreti skušnjavi, da ne pričneš delati za druge. Čeprav je delo lepo in zabavno, je v končni fazi to še vedno precej velika distrakcija na poti k ''ultimativnemu urarju'', kot si ga imel v mislih ti. Moral bi zadeti na lotu oziroma podedovati nekaj milijončkov, pustiti službo, ki prinaša redni dohodek, se distancirati in preseliti v nek močno odročen kraj ter se v celoti posvetiti svojemu cilju. Kot sem že v prejšnji objavi omenil, zadeva je bolj komplicirana, kot deluje na prvi pogled...
Zahvale: criptus, haifisch, Grega

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Slamca.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26792

  • Grega
  • Grega avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
No, saj da ne bo kdo mislil, da nameravam čez noč postati urar svetovnega slovesa. Samo malo sprašujem kakšno je stanje pri nas in kaj se da pričakovati. Verjamem in vem, da so vložki enormni, kot povsod, kjer je v ozdaju proizvodnja. Te stvari srečujem na drugih področjih razvoja izdelkov kot inženir strojništva dnevno (konstrukter na svojem) in vem, da so vse prej kot enostavne. Eno je ideja, drugo pa izvedba in financiranje. Potem je pa še malo tradicije in vsega zraven, da se vse prav pomeša, če hoče da uspeš. Pa še potem je velika možnost, da pogrneš...

Daniels vem, da je bil fenomen. Poslušam intervju z njim in je res ogoromno naredil. Spremljam nekaj urarjev in nekateri sledijo njegov način dela, ki ima celo ime - Daniels method.
- https://www.youtube.com/playlist?list=PLVV0r6CmEsFzkr4WCsqrhvkOpA-pLIGmS
- https://www.danielslondon.com/dr-george-daniels-cbe/

Kaj pa si kaj mislite o takšnih zadevah?
- https://www.initium.ch/en/
- https://www.kickstarter.com/projects/rotate/rotate-build-your-own-mechanical-watch

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Grega.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26793

  • criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
Pravzaprav sem imel sreco intervjuvat urarja, ki 99 % ure izdela popolnoma sam, zacensi z risanjem svoje mehanike ! Izjema sta le spirala in rubini.

His Highness Kari Voutilainen !

Kako to izgleda : www.minutka.si/intervju/43-intervju/inte...urarski-virtuoz.html

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od criptus.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26794

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Videl sem že bedarije in hude natege na Kickstarterju, tale je pa dragulj med njimi! Ob gledanju promocijskega videa sem se na glas smejal, morda bi bilo smiselno, da se link premakne med ''Smeh je pol zdravja'' :lol: ?
Drugače se ne bom spuščal na tako raven in komentiral, za informacijo povem samo, da gre za azijski 6497 (klon Unitas 6325), ki naj bi ga sam, kar takole s prsti na blef kazalce gor ipd, sestavljal. Skratka čisti nateg, ki izkorišča nevedne.

Pri drugem linku komičnega faktorja ni, sicer prvič slišim, deluje pa ok. Moraš pa vedeti, da te tudi tu naučijo le sestaviti svojo uro, ne obstaja crash course tečaja, da bi postal Daniels, ne da se preskakovati stopenj, v smislu, ne bom se zafrkaval z razstavljanjem, sestavljanjem in servisiranjem ur, usedel se bom in kar naredil uro. To je točna analogija, kot če ne bi znal zamenjati kolesa na avtu pri gumi defektu, bi si pa rekel, garažo imam, bom pa kar iz nule naredil avto in to do zadnjega kosa.
Grega, da me ne boš narobe razumel, razumem, da nisi nikjer napisal, da želiš narediti uro sam od sebe. Nov si v tem hobiju in se razgleduješ po najboljših primerih ostalih, čisto razumljivo. Jaz bolj odgovarjam na splošno, to je javni forum in gre za moje razmišljanje na splošno. Spomnim se, da je pred časom na Minutko zašel nek nov uporabnik, ki si je zadal, da bom naredil ETA mehanizem iz lesa. Seveda ni imel drugače kančka osnove o urah, ampak si je zadal za prvo nalogo to, kar v pol tisočletja in več trajajoči zgodovini urarstva ni uspelo še nikomer. Dokaj podobna zgodba je na priloženem Kickstarter linku, čisto možno, da se motim, ampak občutek sem dobil, da plujemo v tej smeri. Kot zanimivost, morda še ščepec psihologije tule: sl.wikipedia.org/wiki/Dunning-Krugerjev_u%C4%8Dinek

EDIT: Moj post se nanaša na Gregatove linke, ne na Karia Voutilainena :lol: , njemu vsa :bow:
Zahvale: haifisch

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Slamca.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26796

  • Grega
  • Grega avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
Slamca, hvala za odgovor in podana mnenja. Sem bil tudi sam skeptičen in se strinjam s tabo. DK učinek pa tudi poznam. Pa prav imaš, nikjer nisem napisal, da bom uro delal sam od začetka. Ni pa tako hudo kot predstavljaš, se mi zdi. Napačna odločitev tu ne bo povzročila večje škode, samo kakšno izkušnjo več. Ne bo pa nihče umrl. Kot si rekel, če kaj ne gre, pač tisto sovjetsko štoparico vržemo v smeti in kupimo novo, če je treba. Ni bil pa moj namen, da jo razdiram zato, da bom spet kroge štopal z njo.

Glede avtomobilov. Poznam ljudi, ki so naredili (skoraj) in počnejo točno to kar si opisal, pa jim je stvar hobi, sicer na oldtimerjih. Sam sem pa pred nekaj leti imel priložnost zagrabiti kar kompleksen projekt s strani motoroznanstva (od snovanja do prototipiranja in testiranja), ki ga verjetno ne bi, če bi poslušal samo izkušene. Pa je pred uspešnim zaključkom. Pač stvari se lotiš po vrsti in rešuješ problem za problemom, pa včasih kaj vržeš v smeti. Na koncu dneva je samo kos kovine in nič hujšega...

Je pa res, da tega ne počne vsak. Če bi, bi bilo verjetno prelahko. Pa že nekaj časa me to privlači KOT HOBI, zato sem rekel, da se obrnem sem po kakšen nasvet.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Popravilo štoparice pred 3 let 10 mesecev #26810

  • Grega
  • Grega avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
Evo, dve sliki mehanizma. Mehanizem je #4282, 15 kamnov, če prav razumem. Recimo, da je mehanizem delujoč. Kaj potrebujemo v primeru, da želimo le tega razstaviti in sestaviti. Lupo, komplet izvijačev, pinceto in držalo za mehanizem? Poleg znanja, seveda :).


Attachments:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Grega.
  • Stran:
  • 1
  • 2
  • 3
minutka.si minutka.si minutka.si