minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2
  • 3

TOPIC: Popravilo štoparice

Popravilo štoparice pred 3 tednov 6 dni #26772

• Grega
  • Grega avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Thank you received: 1
Torej pozdrav, sem nov na forumu. Že nekaj časa me fascinirajo ure, mogoče bolj iz stališča mehanizmov, kot pa kot nakit oz. karkoli ura danes je :). Sem tudi inženir strojništva in so me ti mehanizmi, ki jih zadnje časa malo bolj (poljudno teoretično) spoznavam, vedno zanimali. Verjetno ne bom vseh izrazov zadel, zato me prosto popravite.

Ker mi že nekaj časa doma v predalu leži pokvarjena stara sovjetska štoparica, sem prišel na idejo, da jo odprem in pogledam kaj bi lahko bilo narobe. Vem, da je bila med uporabo udarjena ob mizo in od takrat ne teče več. Gumb na vrhu deluje, prav tako račna za navijanje.

Sem se obračam zato, ker me malo zanimajo napotki, kako se začetnik hobi urar takšne stvari loti. Katera osnovna orodja potrebujem in kje jih dobim? Vprašanje zastavljam zelo na široko, mogoče me boste sproti usmerili na pravo pot. Pa ne reči, da se ne splača, ker to ne bo šlo :laugh:. Nekaj slik omenjene ure je pa pripetih.

Attachments:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Grega.

Popravilo štoparice pred 3 tednov 5 dni #26773

• criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Thank you received: 303
Dobrodošel med nami :)

Tole bo 'fetiš' za Slamco predvidevam ;)

Lahko slikaš mehanizem ?

Last Edit: od criptus.

Popravilo štoparice pred 3 tednov 5 dni #26774

• dreja
  • dreja avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Thank you received: 35
Pri uri je podobno pri avtu. Dokler ne odpreš pokrova motorja je težko postavljat diagnozo.
Če je bila udarjena in od takrat ne teče (tudi ne tiktaka), se je najverjetneje zlomila osovina nemirke oz. kakšega drugega zobnika.

Od orodja pa za začetek potrebuješ vsaj:
orodje za odpiranje
lupo
izvijače
pinceto

Glede kvalitete orodja je zopet tako kot pri ostalih hobijih. Če kupuješ poceni in nekvalitetno orodje, boš kmalu prišel do spoznanja, da potrebuješ boljše orodje, oz. če se ne boš več s tem ukvarjal, ga ne potrebuješ...
Zahvale: Grega

Last Edit: od dreja.

Popravilo štoparice pred 3 tednov 5 dni #26775

• Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 442

Tole bo 'fetiš' za Slamco predvidevam

...:cheer:
Da in ne. Po eni strani je seveda tako objavo lepo videti in pokomentirati, vseeno pa je na tako vprašanje težko odgovoriti brez sence pesimizma...

Torej, Grega, pozdravljen. Če dovoliš, bi odgovoril na tvoje vprašanje, najprej na splošno, kako sam vidim začetke s tem hobijem in nato še konkretno o tvoji štoparici.
Svetoval bi, da si najprej narediš vsaj osnovno teoretično podlago in se šele nato, če bo še veselje, seliš na prakso: Na spletu je kar nekaj zastonj dobre literature, določene vsebine boš našel že na našem forumu. Svetoval bi, da začneš s knjigo ''Chicago School of Watchmaking'' (recimo zgolj začetno tretjino), se potem seliš še na dela Donalda de Care-ja in tako naprej. Druga stvar je, da si vzemi čas, glej po spletu, beri forume in spremljaj Ebay, da boš dobil nek generalni občutek in poznavanje ur. Če bo učinek dober, se ne boš mogel upreti, da sem ter tja tudi kakšno nabaviš in hkrati postaneš še zbiralec :) . Če odštejem urarje stare šole, ki jih je tok življenja v zgodnji mladosti porinil v tehnično šolo in posledično vajeništvo pri mojstru, ne poznam nikogar, ki poleg tega, da popravlja ure, ne bi hkrati razvil tudi zanimanja za zgodovino urarstva in trg rabljenih ur.
Šele, ko boš imel primerno znanje, bi svetoval selitev na praktično delo. V tem segmentu pride v poštev osnovni pribor, kot ga je navedel Dreja. Treba je pa vedeti, da se tega čez noč enostavno ne da naučiti. Strinjam se, da ure delujejo dokaj preprosto, ampak za resna popravila bodo potrebna leta izkušenj. Rad primerjam ure z avti, namreč, sem ljubitelj obojega. Dosti tehničnih tipov, med njimi tudi sam, se nas je v študentskih letih malo igralo v domači garaži, ampak, da recimo narediš menjavo zobatega jermena, batnih obročkov, teflonov ipd, ti mora hobi postati najbolj pomembna postranska stvar oz. moraš postati profesionalec.
Da razjasnim, zakaj tak odgovor, tvoja predstavljena ura in njen problem je zelo kompleksne narave. Prvo kot prvo, čeprav so drage in prva skoraj gotovo ne bo preživela mrcvarjenja, je dobro začeti s kakovostnimi švicarskimi urami (zelo priporočljivo večjimi mehanizmi, najbolje kar žepnimi izvedenkami). Ruske oz. sovjetske so sicer po večini praktično brez vrednosti, še vedno pa je delo na njih bolj zahtevno, ker praviloma deli ne pašejo tako dobro skupaj, tile Agat štoparice, kakršno si predstavil pa so češnja na vrhu torte. Druga stvar je, za prvo uro nujno ne štoparice, ker so dosti bolj zapletene od navadnih ur. Tretja in zadnja stvar je, da imamo tu, glede na opisan problem, očitno opraviti z zlomljeno osjo nemirke, kakor je že Dreja pravilno sklepal, to je pa popravilo, ki ga ne zna opraviti niti marsikateri ''urar''. Lahko sicer kupiš za male pare drugo tako uro in premenjaš, vendar, v čem je potem smisel menjave, obdrži tisto uro in to vrzi proč...

Skratka, tole je morda malce na dolgo, na kratko pa se vse začne pri tem, da uro odpreš in pogledaš (ter poslikaš) mehanizem :laugh: . V vsakem primeru pa ti bomo tu pripravljeni pomagati in odgovarjati na tvoja vprašanja...
Zahvale: criptus, motorist, Pauling18, Grega

Last Edit: od Slamca.

Popravilo štoparice pred 3 tednov 5 dni #26778

• Grega
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
Super. Hvala za konkretne odgovore. Bom upošteval, vsaj kolikor se da :).

Glede literature bom pobrskal za omenjenimi, ko si ogledujem naokrog mi je v oči padla tudi Watchmaking od Georga Danielsa ( https://www.bookdepository.com/Watchmaking-George-Daniels/9780856677045?ref=grid-view&qid=1585052887415&sr=1-8 ). Jo je kdo študiral ali je za hobi preveč?

Da pa slikam mehanizem pa vseeno potrebujem najmanj orodje za odpiranje, kot ste omenili. Kje se to kupi? Glede na to, da ste na tem področju domači, me malo usmerite po spletu, da ne bom neke prepoceni ali predrage robe kupoval. Bom hvaležen.

Slamca, od kod pa si? Na ta forum me je pripeljala tvoja tema z opisom dela na urarski stružnici. Vse pohvale.
Zahvale: Slamca

Popravilo štoparice pred 3 tednov 5 dni #26780

• Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 442

Jo je kdo študiral ali je za hobi preveč?

To knjigo imam doma. Je popolnoma neustrezna za začetnike, v njej namreč opisuje, kako je naredil uro v vsem obsegu sam, kakšne stružnice, rezkarje ipd je uporabljal. Poleg tega opisuje uro z njegovo koaksialno zapreko, ki je precej bolj zapletena od zaprek v normalnih urah. Par strani sicer je tudi začetniških, vseeno pa prehitro preide na grozno sofisticirane teme.

Kar se tiče odpiračev (v osnovi imaš dva tipa, ki jih za začetek rabiš, takega na nož in takega za pokrove na navoj, torej poseben nastavljiv ključ), nisem sicer siguren, si pa upam reči, da pri nas ni prodajalne, ki bi to ponujala. Jaz sicer robo nabavljam pri angleškem in nemškem dobavitelju, ampak ne bi komplicirali zaradi dveh odpiračev, ker bo načeloma vsak kitajec iz Ebaya čisto ok. Morda bi tudi priporočal RedroosterUK, oni imajo poceni, večinoma kitajsko, opremo za urarje, predlagam:
redroosteruk.com/push-type-watch-case-opener-for-snap-on-backs/
in
redroosteruk.com/quality-jaxa-watch-repa...ry-change-wood-case/

Slamca, od kod pa si? Na ta forum me je pripeljala tvoja tema z opisom dela na urarski stružnici. Vse pohvale.

Hvala. Živim in delam v Ljubljani.

Last Edit: od Slamca.

Popravilo štoparice pred 3 tednov 4 dni #26781

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 108
kot ponavadi, Slamca odgovarja profesionalno in odgovorno do svojega dela...jaz, kot amaterčina, ti povem, da za odpiranje tovrstnih ohišij, tipo žepna ura, zadostuje navaden švicar...kvalitetna, tanka in ostra klina...ena ohišja, ki so bila pogosto odpirana, se dajo odpreti z nohtom...

Popravilo štoparice pred 3 tednov 4 dni #26782

• Grega
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
No, super. Nekaj takšnega sem imel v mislih. Bom preizkusil z nožem in bom videl kam pridem... :)

Drugače pa se sprašujem ko gledam te urarje iz tujine ali pri nas obstaja kakšen urar, ki bi delal ure od začetka. Pravega verjetno ni, mogoče kot hobi. Oz. kaj je pri nas najvišji rang urarstva? Imate kakšno društvo, kot npr. modelarji? Pa že tam jim bolj umira z mlajšimi generacijami. Ustvarjal z rokami ne bi nihče več.

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Popravilo štoparice pred 3 tednov 4 dni #26783

• criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Thank you received: 303
Pri nas je sigurno nekaj TOP urarjev, poglej tule:
www.minutka.si/forum/7-splono-o-urah/802...oveniji.html?start=0
Društva kot takega ni da bi vedel, je pa zato minutka ;)

Last Edit: od criptus.

Popravilo štoparice pred 3 tednov 4 dni #26784

• Grega
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
Nisem hotel, da bi zvenelo kot podcenjevalno. Verjamem, da je nekaj zelo dobrih urarjev. Te teme na minutki sem tudi že preletel. Bolj sem mislil v smeri, da nekdo uro zasnuje in jo potem tudi v celoti izdela iz nič.
Npr. nekaj takšnega:
https://www.youtube.com/watch?v=EogfBeSQ158&list=PL4XOfNGdHV9mQPkfnT3Bu_UxdmyKjgfMI&index=13&t=0s
ali
https://www.youtube.com/channel/UC8Fnh5V01lstObcmwpm3Akg/videos

• Stran:
  • 1
  • 2
  • 3
minutka.si minutka.si minutka.si