minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1

TOPIC: Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost

Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost pred 3 mesecev 3 tednov #25050

• maximus
  • maximus avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Thank you received: 1
Pozdrav
Koliko je taka splošna točnost ur v tem cenovnem rangu? Meni zaostaja minuto in pol na teden... Je to ok?
Enostavno jo dam vsako nedeljo za dobro minuto naprej in to je to... Ampak če je pa preveč, jo bom nesel pa na servis....
Hvala za pomoč...

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost pred 3 mesecev 3 tednov #25052

• ermate
  • ermate avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Thank you received: 3
Ura ni kronometer... tako da je to normalno. Osnova za mehanizem je SW-200, ki ima za top verzijo (najboljšo, ki ni chrono) deviacijo +-15s/dan. Verjetno pa bi lahko kakšen urar vse skupaj reguliral še malo boljše.
Zahvale: maximus

Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost pred 3 mesecev 3 tednov #25056

• ishtar007
  • ishtar007 avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Thank you received: 2
Mene tale netočnost nad +/- 5s na dan kar moti. Trenutno imam 3 mehanske ure, ki delajo; -0,8s/dan, -1,2s/dan, +4,5s/dan. No, tale zadnje me kar malce moti in se je lotim ob priliki, da jo spravim vsaj na +/- 3s na dan.

Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost pred 3 mesecev 2 tednov #25057

• Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 332

Mene tale netočnost nad +/- 5s na dan kar moti.

Rešitev je preprosta. Kupi si kvarc.

Smo to temo že načenjali v preteklosti pa vseeno. Redke ure dosežejo kronometer certifikat, res je tudi, da bi kar nekaj drugih ur prestalo teste pa jih proizvajalec ne pošlje na preizkus, ker je predrago. Tisti vrhunski časomeri, ki pa dobijo COSC certifikat, s tem zagotavljajo, da se jim bo dnevna točnost gibala v mejah -4/+6 sekunde. Popravite me, če sem se zmotil, mislim pa, da je Omega v zadnjem času za svoje ure naredila še malo bolj ostre testne kriterije, vendar še vedno +- nekaj sekund na dan. V desetinkah je pri mehaničnih urah nesmiselno govoriti in merski rezultati v smislu -0,8, +1,2 ipd niso merodajni, ker:

-ima vsaka, naj bo še tako dobra, ura pozicijsko napako. Pri nekaterih je ta zelo majhna, vendar še vedno je. Za primer, to pomeni, ura bo dosegala neko točnost, če je na mizi v poziciji s številčnico navzgor in drugačno točnost, če bo na boku,

-ura se regulira preko regulatorja, nekatere imajo navaden regulator (npr. Seiko 5 linija), druge imajo izvedeno bolj precizno mikroregulacijo (npr. ETA 2824, 2892, 7750). Tisti, ki ste prišli tako daleč, da ste kdaj na lastno pest odprli uro in se lotili regulacije veste, da je nemogoče premikati regulator v inkrementih 0.1 s. Drugače povedano, vsak majhen premik že povzroči večjo stopnjo spremembe točnosti. Poleg tega moraš imeti tudi v nulo nastavljen abfall (beat error), kar je spet drug problem.

-na točnost vplivajo tudi drugi dejavniki, temperatura, nošnja (sunki), navitost...

-in še nazadnje, važno je kaj meriš. Točnost (v sekundah/dan) v danem trenutku in poziciji (na vibrografu) oz. kot povprečje preko več dni (npr. en dan je šla -15, drug +40, tretji +5 in četrti -30, torej gre ob merjenju četrti dan 0 sekund in 0 stotink narobe). Zato ker obe metodi ne podata realnih rezultatov, se ne pogovarjamo na ravni desetink, saj je merska napaka na ravni več sekund.

Zato, @Maximus, minuta in pol na teden ni najbolje, je pa za moje pojme to še vedno v mejah normale. Če te moti, bi se jo pa pri urarju skoraj sigurno dalo malo bolje nastaviti.

@Istihar, malo se umiri :laugh:
Zahvale: criptus, maximus

Last Edit: od Slamca.

Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost pred 3 mesecev 2 tednov #25058

• criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Thank you received: 255
Tako kot pravi Slamca. Mehanika je živa, če tega ne moreš sprejet in si preobremenjen s točnostjo ter nimaš namena investirat v COSC mehanizem si moraš vzet kvarc.

Je pa poleg COSC ( www.minutka.si/leksikon/urarski-pojmi.html#cosc ) tu še
- Omegin Metas, ki je bolj strog : www.minutka.si/leksikon/urarski-pojmi.html#METAS
- Rolexov superlative Chronometer - še hujši +/- 2 : www.minutka.si/leksikon/urarski-pojmi.html#Rolex
- Patek Philipe Seal : www.minutka.si/leksikon/urarski-pojmi.html#PPSeal

Pa morda še kakšen...

Vsekakor pa urco zna dobro umerit dober urar. Seveda v mejah pomanjkljivosti mehanike same. Lastna izkušnja, mojo ETO 7750 v TagHeuer je Robnik natjunal tako, da 'priblizno tece znotraj COSC norm'. Seveda ni testirana po standardih ampak je merjeno odstopanje ob moji obicajni uporabi.
Zahvale: maximus

Last Edit: od criptus.

Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost pred 3 mesecev 2 tednov #25059

• dreja
  • dreja avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Thank you received: 33
O točnosti mehanskih ur smo že nekaj pisali na spodnjem linku...
www.minutka.si/forum/7-splono-o-urah/895...libriranje-7s26.html
LP Andrej
Zahvale: criptus, maximus

Last Edit: od dreja.

Oris Aquis Clipperton edition.... Točnost pred 3 mesecev 2 tednov #25090

• maximus
  • maximus avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Thank you received: 1
Hvala za aplikacijo Watch Check,,, vidim nekje med minus 6, 8 do minus 10,9 s/dan....

• Stran:
  • 1
minutka.si minutka.si minutka.si