minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: Omega obuja kal. 321

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 2 tednov #24930

• Matrus
  • Matrus avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 117
Bliža se 50-letnica od prvega človeškega obiska Lune, Omega pa je razkrila, da obuja kronografski kal. 321, ki je takrat odhajal izven produkcije, po tem ko je bil na Luni ob prvem pohodu. Kal. 321 je v moonwatch Speedmaster Professional kronografih nadomestil 861 (brez column wheel) in kasneje kal. 1861.

Omegina novica: www.omegawatches.com/stories/3-2-1-we-have-lift-off

(vir slike: Omega)

Glede na to, da je v novici navedeno, da bo vse delo na vsaki uri opravil en urar, vse od ohišja, pasu in mehanizma (karkoli to pomeni), si predstavljam, da bo kal. 321 druge generacije rezerviran za modele s 5-mestno ceno. Tudi sicer ne razumem čisto obsesije s 321 in bi mnogo raje videl, da oživijo kronografske kalibre s centralno minuto (sploh kal. 1040/1041 oz. Lemania 1340/1341). Ampak tu nisem nepristranski.

Vsekakor je novica zanimiva in kaže, da Omega prisluhne nam fanatikom, kar je meni osebno odlično. Rolex ima, po drugi strani, ravno nasprotno strategijo. To, kar najbolj hočejo stranke (jeklene športne modele) umetno zavira v produkciji, tako da navadnega jeklenega Submarinerja (ali GMT) ne dobiš skoraj nikjer na zalogi, starih kultnih modelov pa seveda ne bo več na prodaj.

Kaj menite ostali o tej potezi Omege?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Matrus.

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 2 tednov #24931

• criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Thank you received: 267
Razveselili so fane, to sigurno. Tudi cas so pravilno izbrali. In glede na odzive so zadeli komercialno terno! Po drugi strani pa trend obujanja starih modelov kaze dvoje. Kupci so razvajeni z novostmi in hocejo vedno vec, hkrati pa tradicionalno urarstvo nima kaj novega predstavit kar sicer ni nujno slabo.

Rolex je pa itaq svoja zgodba.

Re:Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 2 tednov #24932

• ttom
  • ttom avatar
  • Odsoten
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Thank you received: 8
Odlična marketinška poteza.
Cene bodo verjetno okoli 10k za "navadne modele", prodaja pa bo po mojem šla za med.

Poslano z mojega LG-D802 z uporabo Tapatalk

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 2 tednov #24939

• Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 341
Kar so Rusi in Kitajci z levo roko delali že v sredini prejšnjega stoletja, je sedaj uspelo tudi Omegi, bravo. Razlika je le v tem, da so vzhodnjaki morali kopirati po narejenih in sestavljenih mehanizmih, Omegi pa je lažje, saj kopira od same sebe (no, bolj pravilno rečeno od Lemanije, svojih mehanizmov pravzaprav niso imeli od časov žepnih ur do nekaj let nazaj) in so ji verjetno na voljo vsi projekti in papirji.
Se strinjam s tabo Criptus, urarstvo nima kaj predstaviti, posledica so pa take blesavosti. Ne morem tudi razumeti kaj je tako zelo posebnega na kalibru 321? Zelo solino izdelan navijač kronograf s prestavnim kolesom, ki je bil že v času, ko je prišel na tržišče bolj konzervativne narave in ni ponudi prav nobene nove tehnične rešitve. Ok, izmed vseh ur s 321 kalibrom se je dogodilo, da je ura, ki jo je poganjal, obiskala Luno, ampak po mojem mnenju je bila to bolj posledica Omegine močne tržne politike, kot česar koli drugega. V tistem času je bilo proizvedenih kar nekaj kronografov, ki bi zmogli opraviti enake teste kot 321, saj jaz tako mislim...
Prepičan pa sem, da se bodo posebno potrudili, da noben kos ne bo izmenljiv s starimi mehanizmi.
Samo počakajmo, da bo VW spravil skupaj ekipo najboljših strokovnjakov in bodo po nekaj letih trdega dela uspeli na novo izumiti motor od Hrošča. Prodajali ga bodo pa po ceni Arteona. Upam, da se ne bom komu zameril, ampak za moje pojme je tisti, ki bo kupil to uro, malo ubrisan.

Last Edit: od Slamca.

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 2 tednov #24941

• criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Thank you received: 267
Slamca zelo racionalen in tehničen pogled, ki je po mojem mnenju v osnovi sicer čisto ok, le da gre pri tej zadevi za nekaj čisto drugega. Mehanizem sam ni nobeno čudo, tega niti Omega ne trdi. Po spletu okoliščin se je pojavil v uri, ki je šla na luno, denar pa prinašajo zgodbe bolj kot kar koli drugega. Tu gre za čustva in obujanje neke zgodovine, ki mlajšim ne pomeni dosti.

Za primerjavo, nekako tako, kot bi spet začeli koncertirat Pink Floydi v izvorni zasedbi. Veliko njih, vključno z mano bi šla na koncert tudi peš na Nordcap B)

Pa ne kritiziram tvojega mnenja, le replika ;)

Last Edit: od criptus.

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 2 tednov #24944

• haifisch
  • haifisch avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 189
Ufff, če bi PInk Floyd spet špilali v stari zasedbi (pa tudi brez Syd Baretta - zato nisem napisal v originalni zasedbi) bi jaz šel peš, ne samo na Nordcap, ampak tudi na Luno (tudi na temno stran, če je treba). Ampak, žal Rick dobro desetletje pritiska tipke v neki drugi galaksiji...

Največja vrednost 321, je verjetno v tem,da se je znašel v prvem modelu Speedmastera leta 1957, čeprav sta ga Albert Piguet in Jacques Raymond konstruirala že leta 1943 kot 27CHROC12, Omega pa ga je v svoje kronografe vgrajevala od leta 1946 in ga tedaj preimenovala v 321. Sicer nimam znanja, da bi ocenjeval tehnično plat, toda 25 let kontinuirane proizvodnje in dejstvo da se je znašel pri Patek Philiipu, Audermars Piguetu in Breguetu mu daje močno veljavo.
Se pa strinjam s Slamco, da je iz tehničnega vidika obujanje precej prozorna odločitev in tudi sam ne vidim neke dodane vrednosti, kaj bi kot kupec dobil, če bi odštel okoli 10k za novo uro s tem mehanizmom. Raje bi posegel po vintage izvirniku, čeprav bodo tudi tem cene skočile v nebo.
Mi je pa iz marketinškega vidika odločitev Omege popolnoma logična in jo celo podpiram. Mnenja sem, da morajo veliki igralci vedno v ponudbi imeti dragulje iz preteklosti, saj jim to dodatno krepi položaj na trgu, ker (kot večkrat omenjeno) ure prodajajo zgodbe in Omega, Zenith, Rolex jih imajo veliko na zalogi.
Rolex je imel veliko sreče v nesreči, da mu Zenith v tistih 13 letih ni uspel dobaviti zadostno število El Primero kalibra in da je tako, bolj ali manj po slučaju,nastala norija s čakalnimi vrstami, ki jo je vrhunsko prenesel tudi na lasten kaliber in s tem vpeljal psihološko pandemijo v urarstvo.
Kdo ve, mogoče bo Omega pričela zmanjševati produkcijo sedanjega Moonwatch z 1861 kalibrom in mu tako še bolj povečala psihološko in materialno vrednost. To bi tudi bila logična poteza. Ko sem Moonwatch kupil pred 20 meseci je bilo potrebno čakati dober mesec na dobavo v Slovenijo. Zgodbe nisem potem spremljal ampak vsake toliko časa, sem pa tja zasledim, da ni ravno tako, da se zaletiš v njega ko prideš v njihovo trgovino. Lahko si predstavljam, kaj bo letos do julija.

Last Edit: od haifisch.

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 1 teden #24946

• Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 341
@Criptus, čisto razumem tvoj pogled, malo bolj provokativno sem napisal tudi zato, da se lahko razvije debata. Gledam pa iz svoje perspektive in mislim, da če je kdo, ki ceni stare ure in njihovo zgodovino pred novimi urami, sem to jaz. Imam kar nekaj ur in prav nobena ni s tega tisočletja, nove ure verjetno ne bom zase kupil nikoli, ne obsojam tistih, ki jo, prav nasprotno, razumem jih, le da sem jaz našel drugi odtok v katerega mečem denar:). In prav s tega vidika gledam na stvar, če bi rad obujal zgodovino, kaj je lepšega, kot da greš in kupiš aktualen model Speedyja, zgleda enako, na zadnji strani bo celo kakšen napis ''First watch worn on the Moon'', poganjal ga bo pa stroj narejen po sodobnih standardih, ne neka replika dinozavra (@haifish, ali še vedno vgrajujejo 1861 mehanizme, niso še prešli popolnoma na coaxial? Ker v tem primeru je 1861 tudi že močno zastarel...). Če si bolj hardcore pa nabereš denar in kupiš originalno 321 in imaš na roki dejanski kos zgodovine. Pa saj projekt verjetno res ni tako slab, bi bil pa za moje pojme sedaj normalen potek tak, pride nov 321, 1861 gre iz produkcije in cena v preprodaji jim zraste občutno, na ta račun se dvignejo tudi cene ur s 861 in seveda originalnim 321. Po tej logiki bodo na trgu iz druge roke imele potem ure z novim 321 najnižjo ceno od vseh modelov, razloge sem navedel. Podobna zgodba kot z Rolexovimi Daytonami, ki jih je že Haifisch omenil, prišel je nov vrhunski inhouse Rolex mehanizem, Zenith Daytone pa so šle iz produkcije, danes je stara Zenith Daytona vredna več od nenošene nove Daytone pa s tehničnega vidika to ni opravičljivo.
Za konec bi samo še dodal, da ne mislim, da bi bil 321 slab v katerem koli pogledu, je izjemno kvalitetno in robustno izdelan mehanizem, workhorse. Prej sem hotel samo reči, da čeprav je dober, ni nikoli bil v nobeni stvari nič posebnega in inovativnega, ja, vgrajevan je bil v prestižne znamke, vendar, če ne bi bilo leta 1969 in misije na Luno, se ga danes povprečni ljubitelji ne bi več spominjali, enako kot se ne Lemania (oz. Omega) 1340 kalibra, ki je bil ravno tako tudi v bolj prestižnih znamkah, poleg tega je tudi tehnično nekaj inovativnega in posebnega pa ga je zgodovina povozila.
Zahvale: criptus

Last Edit: od Slamca.

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 1 teden #24947

• haifisch
  • haifisch avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
V Moonwatch vgrajujejo kaliber 1861 in močno upam, da ne bodo nikoli šli na Co-axial. Ker Moonwatch mora ostati tesno povezan z Lemanio, pa tudi, če bo še tako zastarel. Co-Axial mi je super stvar in vreden vsakega občudovanja, ampak ne vidim smisla vgrajevanja v ta legendaren model.
Bomo videli, kako se bo stvar z 321 odvijala naprej, še bolj pa s samim Moonwatch. Nekako ne verjamem, da bodo novi 321 vstavili v redno serijo Moonwatcha. Mogoče v kakšno močno limitirano serijo, za katero bo potrebno odšteti teh pričakovanih 10k.

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Omega obuja kal. 321 pred 8 mesecev 1 teden #24949

• haifisch
  • haifisch avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
Malo off topic, ko smo pri obletnicah.

Na današnji dan je Zenith pred natančno 50 leti predstavil prvi avtomatski kronografski mehanizem v zgodovini: El Primero, Verzijo 3019 PHC z datumom in verzijo 3019 PHF z danom, datumom, mesecem in luninimi menami.

2019 je leto okroglih obletnic:
3.3.2019 bo 50 letnica predstavitve drugega avtomatskega kronografskega mehanizma v zgodovini - Chronomatica oziroma Calibra 11 (Breitling, Heuer, Hamilton-Buren, Duboiz Depraz)
Maja 2019 bo 50 letnica pričetka proizvodnje prvega avtomatskega kronografa v zgodovini - Seiko 6139,
20 julija - 50 letnica prve ure na Luni: Omega Speedmaster Professional 105.012
Maja bo minilo pol stoletja odkar je Rolex razvil helijev ventil za potapljaške ure,čeprav ga je prvič uporabil na Sea Dwelleru leta 1972. Tri leta pa je z njim oskrboval specializirane potapljaške organizacije, kot je bil Comex.
Septembra bo 50 letnica odkar je Doxa prvič uporabila helijev ventil na komercialni uri - model Conqustador 300T.
Pred 50 leti je Alpina na sejmu v Baselu predstavila svojo prvo profesionalno potapljaško uro - model Seastrong.
Nastanek znamenitih Valjoux kalibrov - kronografov, ročnih navijačev 7733,7734, 7736 in 7737.
Prej omenjeni Albert Piguet za Omego iz prav tako svojega kalibra 861 razvije mehanizem Omega 910, kronograf, ročni navijač z GMT funkcijo.
Nastanek Heuer legend: Autavia, Carrera in Monaco.
Na katoliški božič, 25.12.1969, Seiko predstavi prvo ročno kvarčno uro v zgodovini - Astron 3500.,

Verjetno najbolj noro leto v zgodovini urarstva.
Zahvale: criptus, Carlito149, mato7, Thunder Road, AliG

Re:Omega obuja kal. 321 pred 4 mesecev 1 teden #25376

• oven
  • oven avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 27
Danes že cel dan po raznih forumih in Instagram cela norija.. Omega bo predstavila jekleno verzijo 50 let anniversary limeted edišn

Poslano z mojega EML-L29 z uporabo Tapatalk

• Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si