minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1

TOPIC: Moji servisi / popravila

Moji servisi / popravila pred 2 mesecev 3 tednov #23823

• dreja
  • dreja avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Thank you received: 30
Pozdravljeni,
v tej temi bom komentarje iz posameznih popravil.

Raketa 2627H, Sovjetski mehanizem z 29 kamni in avtomatskim navijanjem.
Ura je potrebovala servis (razdiranje, čiščenje, mazanje), težava je bila tudi s preskakovanjem dnevov.

Fasciniralo je me preskakovanje datuma. Dan v tednu in datum dobesedno hkrati "ustrelita". V primerjavi z skx007 je bilo to pravo presenečenje :)
Hkratni preskok omogoča zasnova mehanizma na sliki. Za to poskrbi zatič levo od "shuriken zobnika", ki hkrati premakne datum ter "shuriken zobnik", na katerem sloni kolo z dnevi...

Del za avtomatsko navijanje:

Naoljen pokrivni kamen nemirke, 10x povečava:

Razdrt mehanizem

Dodatno presenečenje je bila tudi "Sovjetska incablock " verzija vzmeti, ki drži pokrivni kamen nemirke... Žal nimam slike, ampak je na prvi pogled klasična (npr. kot pri ETA 2824). Z eno pomembno razliko, da se ne odpre, ampak v celoti odstrani, kar sem pravočasno ugotovil (sicer rada odleti)...

Zopet delujoča :)
Zahvale: Tokidoki, Tattoo-

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od dreja.

Moji servisi / popravila pred 2 mesecev 3 dni #24021

• dreja
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
Zopet Sovjetska ura :)
Mehanizem Poljot 2616, s 30 kamni ter enosmernim avtomatskim navijanjem (poleg ročnega).

Simptomi: pri navijanju se je krona zatikala, datum tudi ni lepo preskakoval.

Pri razdiranju sem naletel na dve zanimivosti tega mehanizma:
Prvi je "enosmerna sklopka", montirana na navijalni boben. Ta sklopka omogoča tako avtomatsko kot tudi ročno navijanje.

Slednja je bila tudi vzrok za zatikanje pri ročnem navijanju.

Po razdiranju, čiščenju, mazanju in ponovnem kovičenju navijanje ponovno deluje.

Druga zanimivost je delovanje hitrega nastavljanja datuma. Podoben način imata tudi moj Poljot 3133 ter Vostok 2414.
Datum se hitro nastavlja tako, da se ponavlja premikanje urinega kazalca med 1 in 9.
To omogoča posebno oblikovan zatič na spodnji sliki, v kombinaciji z izrastkom na zobniku.

Poleg naštetih težav se pri razdiranju stare ure (ki je bila verjetno že večkrat razdrta) naleti tudi na ostale težave, kot so npr. precej razrahljani kazalci, pretegnjene vzmeti, itd. Tudi take težave je potrebno pred sestavljanjem sanirati...

Zopet delujoča :)

Moji servisi / popravila pred 2 mesecev 3 dni #24022

• dreja
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
Vsake toliko se je treba posvetiti tudi kvarčni uri - še posebno če ura opravlja funkcijo budilke :)
Na sliki je menjava baterije na hčerkini Casio F 91W .
V vseh teh letih še vedno niso rešili problema vzmetnih kontaktov. Tipke se namreč s časom "pogreznejo". Pred sestavljanjem sem tako zopet nastavil tudi vzmetne kontakte.

Ponovno rojstvo :)

Attachments:

Moji servisi / popravila pred 2 mesecev 2 dni #24055

• Tokidoki
  • Tokidoki avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Thank you received: 16
Zelo kul tema, mene sploh ne bi motilo, če bi šel (če se ti da :)) bolj v detajle. Si sicer profesionalec v tem fohu ali si se tega lotil ljubiteljsko? Če to drugo, s kakšnimi viri znanja in orodjem si začel?

Moji servisi / popravila pred 2 mesecev 2 dni #24066

• dreja
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
Hvala za zanimanje :)

Z urami sem začel že zgodaj, ko sem pri noni (babici) z izvijačem razdrl budilko. Ker je nisem znal sestaviti sem ji rekel, če jo lahko nese k urarju :laugh:

Enkrat sem svojega Vostoka 2414 nesel k znanemu urarju na našem koncu. Simptomi: pri ročnem navijanju se mi je enkrat odvila. Prosil sem ga tudi, če mi jo lahko nastavi, da bo bolj točna. Po cca 14 dnevih je bil njegov odgovor:
"Tvoja ura ima žlomljen ključ. Ne da še je popraviti, ker ima Kitajški mehanižem. Če gre kdo na Hrvaško, ti lahko na šejmu kupi drugo." :laugh: :laugh:
Za njegovo izjavo glede sejma ne bi vedel, lahko pa rečem, da ne prva ne druga pa ne držita. Uri se je (morda zaradi grobega navijanja) enkrat zataknilo zapiralo in se napaka od takrat ni več ponovila. Ključ (osovina s krono) je cel. Mehanizem pa tudi ni Kitajski.

Zaradi takih in podobnih prigod sem počasi sam začel počasi pridobivat informacije. Na začetku tudi na internetu ni bilo kaj dosti gradiva na to temo.
Istega Vostoka sem se lotil sam regulirat brez timegrapherja. Občasno sem zamenjal kakšno baterijo. Parkrat sem očetu popravil Darwila - zamenjal pas, steklo ter ohišje, ženi krono in osovino na kvarčnem Tissotu. Ko sem pred cca 15 leti kupil Timegrapher sem lahko uro tudi sam zreguliral.

Na spletu je v zadnjem času veliko informacij. Za najbolj znane kalibre so tudi video posnetki na youtubu, pa tudi na tematskih forumih (npr. watchrepairtalk). Ob tem seveda ne smem pozabit na uporabnika Slamca, ki vedno rad svetuje, pomaga in odgovarja na vsa moja vprašanja :)

Za začetek potrebuješ vsaj:
1. potrpljenje
2. miren kotiček (mizo) z dovolj svetlobe
3. lečo 2,5x ali 2,8x povečave
4. pinceto s tankimi konicami
5. komplet urarskih izvijačev
6. uro, ki ti je ni škoda (po možnosti moško delujočo, da boš kasneje vedel, če si jo prav sestavil)
7. če imaš uro s privitim zadnjim pokrovom še odpirač - sicer je za začetek dovolj švicarski žepni nož
8. telefon, da si vsako fazo poslikaš za kasnejše lažje sestavljanje

Glede orodja je tako, da če takoj kupiš kvalitetno, ga imaš za zmeraj. So pa za začetek dovolj tudi kitajski izvijači za par eur iz ebaya - dokler seveda ne prideš do kakšnega "trdo privitega" vijaka...

Če s tem nadaljuješ, pa potrebuješ vedno več orodja in opreme:
olja in masti (cca 5 vrst), oljnike, posodice za olje in štatlice za dele, več pincet, leči 5x in 10x, stojalo za mehanizem, timegrapher napravo, orodja za demontažo in montažo kazalcev, t.i. staking tool (triebnietmaschine), tekočine za čiščenje, demagnetizator, UZ čistilec, itd...

LP Andrej
Zahvale: Tokidoki

Moji servisi / popravila pred 2 mesecev 2 dni #24067

• dreja
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
Na disku sem dobil še nekaj slikic servisiranja bratovega Fortisa:

Komplet razdrt mehanizem:
V okrogli škatlici levo spodaj so vsi štirje kamni nemirke (spodnji in zgornji), v istem predalčku so "premikači", ki hkrati držijo osovino ter pravilno premaknejo zobnike, ko se osovino izvleče.
Spodaj desno: avtomatika navijanja in osnovna plošča.
Srednska vrsta: Levo zobniki ter anker kolo, na sredini in desno datumsko kolo in zobniki pod številčnico
Zgoraj: levo še en navijalni mehanizem z utežjo (od sorodne ure). Na sredini zobnik na bobnu navijanja ter vzvod za "hacking". Desno mostiček anker vilice.

V "veliko" luknjo se vstavi boben z navijalno vzmetjo.

Zobniki ter datumsko kolo pod številčnico.

LP Andrej
Attachments:

Moji servisi / popravila pred 2 mesecev 2 dni #24068

• dreja
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
V prejšnjem postu sem pozabil zapisat, da ima Fortis kaliber ETA 2824...
Zahvale: criptus

• Stran:
  • 1
minutka.si minutka.si minutka.si