minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Sem sodijo predstavitve članov foruma, ur, urarskih znamk ...
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26389

• Matrus
  • Matrus avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 144
Ker sem ravnokar bolj ali manj zaključil svojo zbirko vintage Junghans ročnih ur, ki jih je oblikoval Max Bill, sem se odločil, da vam na kratko predstavim ure in informacije, ki sem jih nabral tekom zbiranja.

Na internetnih oglasih je namreč vsak Junghans iz obdobja 1950-1980, ki je nekoliko bolj minimalističnega izgleda, označen za Max Billov dizajn. Pa temu seveda ni tako, ker je pravih modelov samo 10. Ne, niti tipična 4 (obrnjen stol) na številčnici ni dovolj, saj je tudi Junghans uporabljal isto pisavo za druge modele, ki jih ni snoval Max Bill. Na kratko: mehanizem mora biti J84 oz. J83, kazalci ozki in indeksi s črtami. Na dolgo pa spodaj.

Vse skupaj je trajalo več kot 5 let, ker originalov iz šestdesetih ni veliko naprodaj. Na srečo tudi ni veliko zbirateljev, tako da so cene glede na redkost zmerne, čeprav višje od primerljivih Junghansov.

Predzgodba:
Max Bill je bil švicarski umetnik (arhitekt, kipar, oblikovalec in še kaj), ki se je v poznih dvajsetih prejšnega stoletja izobraževal na znameniti šoli Bauhaus v Dessauu, med drugim pod taktirko slovitih umetnikov, kot sta npr. Kandinski in Paul Klee. Približno trideset let kasneje je ustanovil oblikovalsko šolo v Ulmu, ki je sledila načelom Bauhaus oblikovanja: forma in funkcija sta neločljivi. Kot zanimivost: v šoli Bauhaus se je izobraževal med drugimi tudi Avgust Černigoj. Če se vrnem k Billu pa še ena zanimivost: Max Bill je bil tudi politično aktiven, saj je bil en mandat v poznih šestdesetih član švicarskega narodnega sveta, kjer se naj bi po mojih informacijah že takrat zavzemal za okolju prijaznejše ukrepe.

Kakorkoli že, duh Bauhausa (oblika in funkcija sta nerazdružljivi) se odraža tudi v njegovem oblikovanju za Junghans. Sodelovanje Billa z Junghansom se je začelo v drugi polovici petdesetih, ko je zanje oblikoval kuhinjske, stenske in namizne ure. Žal razen okvirnega izgleda (stenske izdelujejo še danes) teh ne poznam podrobno. Vem samo, da so obstajale tako v elektronski kot mehanski izvedbi. Kakor sem prebral od zbiratelja, ki je o Junghansu napisal knjigo (nisem 100%, da je resnična informacija, ker ni moje področje): pri elektronski stenski uri naj bi bilo nemogoče premikati kazalce, zato moraš baterijo vstaviti natanko takrat, kjer so kazalci obtičali.

Ročne ure:
Sodelovanje Max Billa z Junghansom je bilo očitno uspešno, zato so se v zgodnjih šestdesetih odločili, da ga razširijo na ročne ure. To je bila precej pionirska odločitev, saj v tistem času znani oblikovalci načeloma niso bili vpleteni v dizajn ročnih ur. Junghans je torej na tem področju oral ledino. Da so bili na to pri Junghansu precej ponosni, kaže tudi to, da so za čas in državo (Nemčija, zgodnja šestdeseta) precej nenavadno na določene številčnice dali oznako: "Junghans design". O tem več kasneje.

Ure so bile sicer v izdelavi zgolj med letoma 1961 in 1962 (potencialno 1963, vendar ni potrjeno). Z malo špekulacije lahko sklenemo, da je šlo za prodajno katastrofo. Precej zanimivo, saj so od poznih devetdesetih so reissue Max Bill modeli pri Junghansu prodajni hit.

Variante številčnic

Max Bill je po zdaj znanih podatkih za Junghans zasnoval natanko 10 modelov (oz. 11, če štejemo datumskega zraven), ki jih lahko razvrstimo v 3 variante:
  1. A: številčnica z arabskimi ciframi za ure
  2. B: številčnica z arabskimi ciframi za ure in minute
  3. C: številčnica brez cifer, zgolj indeksi

Za ponazoritev, sken iz starega kataloga (iz leta 1962, črkovna anotacija je moja):

/nadaljevanje sledi/
Zahvale: Slamca, luxman, MorskiPas

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26390

• Matrus
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
Variante so imele več modelov, ki imajo na številčnici različne oznake: (zgolj) Junghans, Junghans Meister, Junghans design ter - vsi avtomatiki - Junghans Automatic.

Varianta A:
Morda najredkejša, ker obstaja samo en model v varianti. Reissue tega modela je bil sicer pred 6 leti moj prvi Junghans, ki je začel to obsesijo.
  • Referenca modela: 84/3961
  • Števila (ure), luminiscenščna.
  • Kratki minutni indeksi.
  • Kazalci z luminiscenco.
  • Črna številčnica, polirana.
  • Možni napisi na številčnici: Junghans (moja), Junghans Meister, Junghans Design
  • Ohišje: zgolj jeklo
  • Mehanizem: zgolj navijač: J84/S3 ali J84/S10 (moja)
  • Premer: 34,5mm brez krone

Moja najnovejša pridobitev (84/3961, letnik 1961):

Zanimivost: slavna številka 4 ima podaljšan "rep".

Varianta B:
Morda najbolj prepoznavna, ima tudi največ modelov (5 oz. 6).
Edina varianta z modeli z avtomatskimi mehanizmi; tudi edina z modelom s 14k zlatim ohišjem (navijač).
  • Števila: ure in minute (ob robu, na 5 minut), črn tisk
  • Daljši indeksi na pet minut, krajši na vsako minuto
  • Kazalci z luminiscenco
  • Številčnica srebrna
  • Napis: Junghans, Junghans Meister, Junghans design, Junghans Automatic (za avtomatike)
  • Ohišje: jekleno, pozlačeno ali 14k zlato
  • Mehanizmi: J84/S3 oz. J84/S10 (navijač); J83/E (avtomatik)*
  • Reference:
  • 84/3962 (jeklo, navijač),
  • 84/6962 (pozlata, navijač),
  • 84/8984 (14 zlato ohišje, navijač),
  • 83/3651 (jeklo, avtomatik); moja
  • 83/6551 (pozlata, avtomatik)
  • Premer brez krone: 34,5mm (navijač), 36mm (avtomatik)
V svoji zbirki imam referenco 83/3651 z jeklenim ohišjem in avtomatičnim in-house mehanizmom. Kot zanimivost - pri Junghansu niso 100% konsistentni - v moji je mehanizem J83/S in ne J83/E: torej imam kronometrsko verzijo s stop-sekundo (J83/E je ekonomska varianta brez fine regulacije in stop sekund).

Max Bill z datumom?
Med zbiratelji se občasno govori o uri iz te variante (B), ki ima datum. Mehanizem je avtomatski, isti J83/E, samo izvedba z datumom, ohišje pa delno jekleno, delno kromirano. Ura najbrž ni bila zasnovana s strani Max Billa, temveč je šlo za manjšo poskusno serijo par let po originalni seriji (1961-1962 oz. 1963; z datumom pa verjetno samo 1967). Do zdaj sta mi znana samo dva kosa (eno ima v zbirki kolega zbiratelj, ki me je obvestil o črnem Junghansu varianta A zgoraj). Referenčna številka ni znana, ker se ne pojavi v katalogih.

/nadaljevanje sledi/
Zahvale: Slamca, luxman, MorskiPas

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26391

• Matrus
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
Varianta C:
Najbolj minimalistična varianta in meni najljubša. Z belo številčnico spodaj tudi moj prvi vintage model iz te serije pred cca. 5 leti.
  • Izključno indeksi, nobenih številk
  • Kazalci: kovinski oz. pozlačeni, z luminiscenco oz. črni brez luminiscence
  • Številčnice: srebrna, zlata ali črna z vrezanimi indeksi
  • Napis: Junghans, Junghans Meister oz. Junghans design
  • Ohišje: jekleno ali pozlačeno
  • Mehanizmi: J84/S3 oz. J84/S10 (navijač)
  • Reference:
  • 84/3963 (jeklo, navijač, srebrna številčnica, luminiscenčni kazalci, luminiscenčne pike na pozicijah 3, 6, 9, pri 12 dvojna); moja,
  • 84/6963 (pozlata, navijač, srebrna številčnica, pozlačeni luminiscenčni kazalci brez lumen-pik),
  • 84/6965 (pozlata, navijač, zlata številčnica, črni kazalci: edini model brez luminiscence),
  • 84/6964 (pozlata, navijač, črna številčnica z vglobljenimi indeksi, pozlačeni kazalci z luminiscenco, luminiscenca v vogalu četrturnih indeksov); moja
  • Premer brez krone: 34,5mm

Iz te variante imam dve: srebrno (belo) in črno.

Srebrna številčnica v jeklenem ohišju, 84/3963 -- moj prvi in še zmeraj najljubši vintage Max Bill:

Črna številčnica v pozlačenem ohišju, 84/6964:

Ostali detajli
Ure - tako ročne kot ostale - so znane po zanimivi pisavi oz. obliki števil. Pisavo je prav za namene Junghans ur tipografsko razvil in zaščitil Max Bill. Tudi napis "design" je del te tipografije, ki jo je razvil Max Bill.

Max Bill je v devetdesetih sodeloval tudi pri oblikovanju par kosov v Artist seriji Movado Museum ur, v osemdesetih pa je oblikoval grafiko na enem izmed pokrovčkov Omega Art kvarčnih ur (izdaja omejena na cca. 1000 kosov), ki so bile ene izmed prvih keramičnih ur. Več kot osnovnih podatkov o teh dveh projektih ne poznam.

Za konec:
Še skupinska slika vseh štirih iz moje zbirke -- imam vse jeklene modele razen navijača v varianti B ter vse s črno številčnico:

Vir informacij: predvsem "biblija" za Junghans zbiratelje: Junghans VintageJunghans Vintage ter razne teme na nemško-govorečem UhrForum. Vse slike razen kataloga so moje.
Zahvale: motorist, Slamca, luxman, MorskiPas, haifisch

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26392

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 109

Matrus napisal: Varianta C:
Najbolj minimalistična varianta in meni najljubša. Z belo številčnico spodaj tudi moj prvi vintage model iz te serije pred cca. 5 leti.

• Izključno indeksi, nobenih številk
  • Kazalci: kovinski oz. pozlačeni, z luminiscenco oz. črni brez luminiscence
  • Številčnice: srebrna, zlata ali črna z vrezanimi indeksi
  • Napis: Junghans, Junghans Meister oz. Junghans design
  • Ohišje: jekleno ali pozlačeno
  • Mehanizmi: J84/S3 oz. J84/S10 (navijač)
  • Reference:
  • 84/3963 (jeklo, navijač, srebrna številčnica, luminiscenčni kazalci, luminiscenčne pike na pozicijah 3, 6, 9, pri 12 dvojna); moja,
  • 84/6963 (pozlata, navijač, srebrna številčnica, pozlačeni luminiscenčni kazalci brez lumen-pik),
  • 84/6965 (pozlata, navijač, zlata številčnica, črni kazalci: edini model brez luminiscence),
  • 84/6964 (pozlata, navijač, črna številčnica z vglobljenimi indeksi, pozlačeni kazalci z luminiscenco, luminiscenca v vogalu četrturnih indeksov); moja
  • Premer brez krone: 34,5mm

Iz te variante imam dve: srebrno (belo) in črno.

Srebrna številčnica v jeklenem ohišju, 84/3963 -- moj prvi in še zmeraj najljubši vintage Max Bill:

Črna številčnica v pozlačenem ohišju, 84/6964:

Ostali detajli
Ure - tako ročne kot ostale - so znane po zanimivi pisavi oz. obliki števil. Pisavo je prav za namene Junghans ur tipografsko razvil in zaščitil Max Bill. Tudi napis "design" je del te tipografije, ki jo je razvil Max Bill.

Max Bill je v devetdesetih sodeloval tudi pri oblikovanju par kosov v Artist seriji Movado Museum ur, v osemdesetih pa je oblikoval grafiko na enem izmed pokrovčkov Omega Art kvarčnih ur (izdaja omejena na cca. 1000 kosov), ki so bile ene izmed prvih keramičnih ur. Več kot osnovnih podatkov o teh dveh projektih ne poznam.

Za konec:
Še skupinska slika vseh štirih iz moje zbirke -- imam vse jeklene modele razen navijača v varianti B ter vse s črno številčnico:

Vir informacij: predvsem "biblija" za Junghans zbiratelje: Junghans VintageJunghans Vintage ter razne teme na nemško-govorečem UhrForum. Vse slike razen kataloga so moje.

če imaš še orgigigi plato, factory sield, z banano, od Andy Warhola, si na konju....vredna kot vse ure....juhuuuuuuu.....
Zahvale: Matrus

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26393

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
dopade mi, da ste med nami taki manijaci, ki se posvetite določeni marki in jo naštudirate do iskona....bravi.....

@Matrus@, vsaka čast....

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26394

• haifisch
  • haifisch avatar
  • Odsoten
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 278
Izredno lepa in zanimiva zbirka. Odlično predstavljeno! Za sladokusce.

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26398

• Matrus
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
Hvala obema za komplimente.

@MorskiPas: na sliki je vse original, samo ena stvar je reissue: plata. :( Sicer pa to ni moje zbirateljsko področje, nisem pa vedel, da je tako vredna originalna neolupljena (kolega, ki je tudi zbiratelj ur, ima originalno, a olupljeno v svoji zbirki).

Nisem pa naštudiral znamke do konca -- Junghans je preobsežna zadeva, da bi naštudiral vse. Zato pa samo en manjši del: ročne ure z dizajnom Max Billa in do neke mere serijo ob olimpijskih igrah leta 1972 v Münchnu (Olympic serija).

@haifisch: Hvala, ta serija ur me je res potegnila, niti ne vem zakaj, ker drugače nosim dnevno kronografe oz. vsaj ure z datumom. Ne eno ne drugo ne obstaja v tej kolekciji. ;)
Zahvale: MorskiPas

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26399

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert

Matrus napisal: Hvala obema za komplimente.

@MorskiPas: na sliki je vse original, samo ena stvar je reissue: plata. :( Sicer pa to ni moje zbirateljsko področje, nisem pa vedel, da je tako vredna originalna neolupljena (kolega, ki je tudi zbiratelj ur, ima originalno, a olupljeno v svoji zbirki).

Nisem pa naštudiral znamke do konca -- Junghans je preobsežna zadeva, da bi naštudiral vse. Zato pa samo en manjši del: ročne ure z dizajnom Max Billa in do neke mere serijo ob olimpijskih igrah leta 1972 v Münchnu (Olympic serija).

@haifisch: Hvala, ta serija ur me je res potegnila, niti ne vem zakaj, ker drugače nosim dnevno kronografe oz. vsaj ure z datumom. Ne eno ne drugo ne obstaja v tej kolekciji. ;)

pa prva mono iz 1967 je trenutno na Discogsu 2500$...in to ne mint, VG+...silderica, hmmmmm, samo nebo zna...:silly:
Zahvale: haifisch

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26401

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert

MorskiPas napisal:

pa prva mono iz 1967 je trenutno na Discogsu 2500$...in to ne mint, VG+...silderica, hmmmmm, samo nebo zna...:silly:

še neki da dodam....sliderice so vglavnem US produkti....če so orgigiggi......v Evropi se niso prodavale slied LP...današnje, reissue, so itak skoraj vse facttory sield....imam ih skoraj 3000.....pa nisem zbiratelj.... pač profi, k poslušša musko 24 ur na dan....še sanjam jo....Velvet Uderground.....ni neki iz moje arhive, ampak ne bi se branil. orgigigigija.....:laugh:

Junghans Max Bill: originalni iz šestdesetih pred 1 leto 2 mesecev #26402

• haifisch
  • haifisch avatar
  • Odsoten
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 278
Malo off topic.
Če se ne motim, se za nickom Morski Pas skriva strasten ljubitelj Deep Purple, Rainbow, Uriah Heep, Eric Burdona, ki je nekoč člane enega izmed navedenih bendov pripeljal na žur v študentski dom na Gerbičevi in katerega sem imel čast tudi osebno spoznati in poznati, vendar se nisva videla že skoraj kakšnih 30 let.
Sicer pa je profesionalen akademski glabenik, simfonik in nikoli ne bom pozabil, kako mi je nekoč predstavljal, kako bi on odšpilal bas linije nekaterih rock classicov.....nora in super izkušnja.
Velik pozdrav od slučajnega soimenjaka po nicku....vem, da ni tvoja scena ampak jaz sem ga prevzel po svojih ljubljencih Rammstein.
Sicer, za mene so še vedno Pink Floyd religija in sem še vedno mnenja, da se je vse najboljše v rock glasbi zgodilo v '60 in '70, tako kot v urarstvu,

MorskiPas napisal:

MorskiPas napisal:

še neki da dodam....sliderice so vglavnem US produkti....če so orgigiggi......v Evropi se niso prodavale slied LP...današnje, reissue, so itak skoraj vse facttory sield....imam ih skoraj 3000.....pa nisem zbiratelj.... pač profi, k poslušša musko 24 ur na dan....še sanjam jo....Velvet Uderground.....ni neki iz moje arhive, ampak ne bi se branil. orgigigigija.....:laugh:

Zahvale: criptus

• Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si