minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Sem sodijo predstavitve članov foruma, ur, urarskih znamk ...
  • Stran:
  • 1

TOPIC: Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23205

• Slamca
  • Slamca avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 442
Ker sem zelo veliko med kolegi zbiralci, imam nenehno priložnost videti nove in nove primerke rabljenih ur vseh cenovnih razredov. Zaradi relativno velike količine ur, ki gredo tako čez moje roke, mislim, da lahko rečem, da znam biti objektiven do vprašanja, ali je ura dobra in hkrati ne zaslepljen z visoko ceno ali zvenečo znamko. Saj, v večini primerov je seveda kvaliteta povezana z znamko in posledično ceno, obstajajo pa tudi skriti biseri, ure, ki zaradi določenega ozadja ali neprepoznavnosti nimajo skoraj nobene cene na trgu, v skoraj vseh pogledih pa prekašajo od sebe desetkrat dražje kose.
Pred nekaj tedni sem slučajno dobil v obnovo uro znamke Tissot, model PR 526 (naj samo omenim, da ura o kateri pišem, žal ni moja). Na prvi pogled sem jo zmotno presodil kot še enega nezanimivega Tissota nizke vrednosti, zamešal sem jo seveda z dosti bolj pogosto PR 516, vendar sem tekom razdiranja in boljšega spoznavanja ure spoznal, da sem se močno motil. Zato sem se odločil, da napišem še kratko predstavitev in morda komu s tem namignem, za čim pogledati, če šele začenja z vintage urami in pri tem noče potrošiti življenjskih prihrankov.

Model PR 526 so izdelovali v kratkem obdobju med leti 1975 in 1978, torej v času, ki ga je že močno nažirala kriza cenenih baterijskih ur, švicarski urarski velikani pa so se že na vse načine borili, da se obdržijo nad površjem tržnega propada. V tistem času je imel Tissot za moje pojme boljše ime kot danes, sodelovanje z Omego od leta 1929 pa ga je zaznamovalo kot nekakšen pod-brand v stilu Tudorja in Rolexa. Vsekakor se višji razred ure zrcali na izdelavi ohišja in pasu, že na prvi otip se začuti, da je ura zelo kvalitetna, nerjaveče jeklo je lepo polirano, linki na pasu, ki je narejen posebno za ta model, so polni in ne delujejo ohlapno ter votlo kot pri marsikateri drugi uri iz tega obdobja. Premer brez krone je sicer samo 36 mm, vendar ura na roki deluje precej veliko, rešuje jo odličen dizajn, ki nadaljuje ohišje direktno v pas in tako vizualno precej poveča uro. Zaponka ima vgraviran logotip Tissota, zapira se in drži pa še vedno, kot bi bila ura nova.

Primerjava serijske številke z bazo podatkov na internetu (zastonj tabela za Tissot: forums.watchuseek.com/f11/hello-new-here...2772.html#post566750 ), uvršča uro na konec leta 1975.

Podrobnejši pogled na številčnico odkrije poseben sistem, urni indeksi so dvignjeni direktno pod steklo (pleksi), kazalci pa se premikaj spodaj, kar sicer ni unikatno v urarstvu, je pa zanimiva in redka izvedba. Številčnica je zelenega odtenka, ki pa glede na svetlobne pogoje lahko deluje tudi v rjavi niansi. Žal moram na tem delu izpostaviti, da je kvaliteta sicer prekrasne številčnice dokaj povprečna, z leti je pri konkretni uri zaradi vlage razpokala in se mestoma tudi odkrušila.

Poleg zunanjega izgleda, ura ne razočara niti, ko se jo odpre. Na začetku sem omenil, da sem uro na prvi pogled zamenjal za serijo 516, zaradi tega sem znotraj pričakoval kaliber 2481 ali bolje rečeno Omego 1481, ki za moje pojme tehnično ni v prav nobenem pogledu kaj posebnega. V srcu linije 526 pa bije popolnoma drug stroj z imenom 2930. Kot pri vseh drugih urah Tissot iz tega obdobja tudi tu žal ne moremo govoriti v čistem inhouse mehanizmu, saj so si vse kalibre delili s sestrsko Omego. Je pa 2930 (Omega 1012) v vseh pogledih čisto samo svoj in podobnega v drugih znamkah ni bilo. Sicer za ta Omegin kaliber, ki je bolj redek ptič, na splošno med urarji ne kroži najboljša beseda, se pa sam s tem ne strinjam. Za razliko od 2481 in tudi vseh ETA kalibrov na voljo v tistih časih, je 2930 mehanizem, kjer je tako avtomatika, kot tudi urni del v isti ravnini, kar pa omogoča zelo nizek profil, višina je le 4.25 mm (za primerjavo, 2481 je visok 5.35, ETA 2824, ki naj bi bila takrat paradni konj, pa 4.7 mm). Slaba stran take izvedbe je dokaj štorasto izvedena indirektna sekunda, zaradi pa prav tako indirektne tudi minute, je pri tej uri potem rezultat, da so vsi kazalci poganjani indirektno, kar sicer v praksi niti ne moti. Mehanizem ima prikaz datuma, ki se ga s krono v prvi poziciji lahko tudi hitro nastavlja v obe smeri, kot pri vseh ''velikih'' pa krona v drugi poziciji omogoči tudi hack. Škoda, da snovalci niso dodali še mikroregulacije (Omegina varianta jo ima), ker menim, da bi bil potem mehanizem mirne duše pripravljen na odhod v Neuchatel na kronometrska testiranja. Omegin kaliber 1012 je COSC standard tudi opravil.

Na koncu, če uro še tako seciram, težko najdem kakšno malenkost, ki bi me motila. 40 let po njeni izdelavi, se tudi še danes na roki resnično lepo nosi, poganja jo redek in kvaliteten mehanizem, s posebnim pasom in izvedbo številčnice je celo nekaj posebnega, skratka, človek bi rekel, da je ura vredna. Pa ni. Malo sem preveril na Ebay, cene prodanih so v rangu dobrih 100 €, druga plat medalje pa je, da se trenutno ne prodaja niti ena. Očitno nisem edini takih misli. Na drugi strani pa se ni potrebno ravno pretegniti, da najdeš rabljeno uro z Eta avtomatskim mehanizmom za štiri mestno cifro, s takim Tissotom na roki, vrednim za ceno malo večjega rezervoarja za bencin, se po premisleku omenjeno dejstvo mordaniti ne sliši tako neznosno…
Zahvale: criptus, Shadow, Janez, rojcek, LukAkuL, Matrus, AP, MorskiPas, Noxy.slo, ttom COM_KUNENA_THANKYOU_MORE_USERS

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Slamca.

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23210

• ttom
  • ttom avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Thank you received: 12
Super branje, super recenzija.
Me je kar prijelo da bi si kupil en tak primerek, ampak bo kar težko dobiti.
Slamca hvala.
Zahvale: Slamca

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23211

• Matrus
  • Matrus avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 143
Se strinjam, super recenzija. Čeprav vmes malo dissaš PR 516, lahko samo dodam, da je tudi pri mojem nekaj let starejšem "diver" PR 516 (ne 526) kovinski pas zelo kvaliteten, povsem primerljiv s kovinskimi pasovi Omeg iz tega obdobja. Skratka, Tissoti tam nekje do sedemdesetih so zelo podcenjeni glede na primerljive kose, najbrž zato, ker Tissot danes ni posebej drag.

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23215

• Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 94
Dober review. Samo tako naprej :)
Sicer jaz zdaj, ko sem prodal PR516gl heritage spet gledam vintage PR516.
Zdak bom gledal tudi serijo 526, vendar se redko prodajajo.
Sicer opažam prodajne cene bolj v rangu 150-250€. Slabši primerki se tudi lahko prodajo za 100€ in manj.
Sicer integriran pas ima tudi pomanjkljivosti, ne moreš ga zamenjat.
Novi Heritage me je razočaral z natančnostjo ETA mehanizma, ter veliko višino ure, tudi po nepotrebnem. Ura je bolj neudobna za nosit.
Drugač je vizuelno dober "revival", edino kazalci ne tečejo pod indexi.

Last Edit: od Shadow.

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23216

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 109

Shadow napisal: Dober review. Samo tako naprej :)
Sicer jaz zdaj, ko sem prodal PR516gl heritage spet gledam vintage PR516.
Zdak bom gledal tudi serijo 526, vendar se redko prodajajo.
Sicer opažam prodajne cene bolj v rangu 150-250€. Slabši primerki se tudi lahko prodajo za 100€ in manj.
Sicer integriran pas ima tudi pomanjkljivosti, ne moreš ga zamenjat.
Novi Heritage me je razočaral z natančnostjo ETA mehanizma, ter veliko višino ure, tudi po nepotrebnem. Ura je bolj neudobna za nosit.
Drugač je vizuelno dober "revival", edino kazalci ne tečejo pod indexi.

kot smo se že pogovarjali o "3D" številčnici....za moj okus so najlepše....heritage je OK če ti paše na roko....meni osebno metal relly, fantazija....zato sem od soforumaša kupil še enega...ura kot ura...zanimivo je to da je prehitevala pol minute na dan, nova...zadnje čase jo nosim in je v mejah normale...+ - sekunda, dve na dan...kaj se je zgodilo, ne vem...
kolikor sem videl na netu, integriran pas se da preprosto urediti....vzameš Seiko tubo in usnjen pašček....izrežeš sredino in inštaliraš....vmestni šrauf pa urediš "custom".....vem, za ta denar, toliko zayebancije, ni vredno...se pa da vse narediti.....
v mojem biznisu so DIY in custom varijante zelo popularne....

jah, še to: če že gledaš PR516, vintage, mora tudi biti GL....

Last Edit: od MorskiPas.

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23217

• Slamca
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
Ja, moram dodati, da sem bil rahlo krivičen do modela 516. Tudi te ure so za moje pojme super in visoko nad povprečjem iz te dobe. Samo problem, je ker jih je napram 526 relativno veliko in mene kaliber 2481 ne pritegne preveč, ker je tehnično narejen po istem kopitu kot Eterna (osnova za ETA) stil, medtem ko je 2930 nekaj čisto svojega.

Na tak način kot je Morski pas opisal, se da rešiti integriran pas, vendar potem za moje pojme vse skupaj zna delovati rahlo šalabajzersko:).
Zahvale: MorskiPas

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23218

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 109

Slamca napisal: Ja, moram dodati, da sem bil rahlo krivičen do modela 516. Tudi te ure so za moje pojme super in visoko nad povprečjem iz te dobe. Samo problem, je ker jih je napram 526 relativno veliko in mene kaliber 2481 ne pritegne preveč, ker je tehnično narejen po istem kopitu kot Eterna (osnova za ETA) stil, medtem ko je 2930 nekaj čisto svojega.

Na tak način kot je Morski pas opisal, se da rešiti integriran pas, vendar potem za moje pojme vse skupaj zna delovati rahlo šalabajzersko:).

spoštujem odgovor , vendar kot pri vsaki zadevi obstajajo cusom izvedbe....kje je meja med šalabajzderstvom in cusom, DIY, izvedbo....tukaj ne gre za šušmarjenje v agregatu....samo vizualno....jaz sem na hitro povedal rešitev, ki mogoče ni funkcionalna ali pa je...you never know....vsekakor se jo lahko izpelje....malo tehnične spretnosti in to je to za ta denar....vsak ki si bo hotel nabavit vintage PR bo seveda iskal orgigigi....z original paščkom....in če hočeš usnjen pašček?????

Attachments:

Last Edit: od MorskiPas.

Tissot PR 526 - veliko muzike za malo denarja pred 2 let 4 mesecev #23219

• Slamca
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
@MorskiPas, imaš prav, drugače pri teh urah niti ne gre, sam bi naredil isto. Samo na žalost se pa potem vidi, da je stvar narejena doma, le to sem hotel povedati. Ti paščki so pa delani prav samo za te ure, zato, če je recimo prekratek in nočeš podaljška na klipsno, lahko da potem niti ni druge rešitve...

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

• Stran:
  • 1
minutka.si minutka.si minutka.si