minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Obvestila in novosti o portalu in forumu.
  • Stran:
  • 1
  • 2
  • 3

TOPIC: Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 5 mesecev 18 ur #25326

• zoran067
  • zoran067 avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Thank you received: 6
Pozdravljeni, sem nov na vašem forumu in rabil bi nekaj informacij o priloženih žepnih urah.
Ena je zlata, in ima oznako 585 (kar sem prebral, da je to oznaka za zlato), dela v redu in mislim, da je dokaj točna.
Druga ura je srebrna in enako dela v redu.
Zanima me:
približna letnica izdelave in ali imajo kakšno tržno vrednost.
Vsem, vnaprej hvala.
lp Zoran

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 5 mesecev 16 ur #25327

• AliG
  • AliG avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Thank you received: 19
Osredotočil se bom na zlato, ker je khm pravi cukerček.. :cheer: Glede na moje skromno znanje bi rekel, da je letnica izdelave cca 1890 - 1900 z komplikacijo "quarter hour repeater", ohišje ter kazalčki iz 18k rumenega zlata in enamel številčnico. Mehanizem po slikah sodeč izgleda okrašen, ima 32 rubinov, bimetalno kompenzirano nemirko z breguet vzmetjo. Zelo redek kos, sploh v tako ohranjenem stanju. Cena je seveda odvisna od kupca, je pa vredna kar nekaj € definitivno. Raje počakaj na kakšen bolj strokoven komentar glede cene, naj pa se ti ne mudi s prodajo..
Zahvale: criptus

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 5 mesecev 2 ur #25330

• Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 341
Zdravo,

moram reči, da smo bili v preteklih letih na Minutki priča številnim takim prošnjam za presojo ur. Skoraj na vse te poizvedbe smo s kolegi forumaši odgovarjali praktično identične odgovore, skrajšal bi jih lahko na ''ura ni žal nič posebnega in nima vrednosti''. Zoran067, tokrat je drugače, tvoja zlata ura je prekrasna in vredna! Izjemen kos! AliG je vse lepo povedal, sam bi edino ocenil, da je ura za kako desetletje mlajša kot je napisal, kaj dosti več za dodati ni.

Kot je kolega povedal, je ura četrt repetir (glede na sliko mehanizma, je težko reči, ker obstaja možnost, da je celo minutna verzija), to pomeni, da ob potegu za vzvod na stranici ohišja, ura odbije čas, ki ga kažejo kazalci. Najprej odzveni število ur, potem z dvojnim tonom število pretečenih četrtk in (če je minutni repetir) nato še z enojnim zvenom, drugega tona, minute, ki sledijo pretečenim četrt intervalom. Za primer, 5:53 h je 5 x cin, 3 x cin-con (3x15=45) in 8 x con (45+8=53). Če je samo četrt repetir, pove čas na 15 min natančo, zaokroži pa navzdol.
Zoran, predlagam, da poizkusiš, če repeticija deluje, poglej, kaj kažejo kazalci in preštej bitje, če je usklajeno s kazalci. Če je ura dolgo stala, zna biti, da bo v tem delu kakšen problem, repeticijski mehanizmi so namreč ena najbolj mehanično kompliciranih funkcij, ki jih ura lahko ima. Posledica zahtevnosti izdelave takih ur, je njihova redkost in cena. Ko je bila dotična ura nova, je morala veljati celo premoženje, to niso bile ure, ki bi jih nosili navadni ljudje, zato bi bilo zelo zanimivo slišati kakšno zgodbo ura seboj nosi... Verjetno je bila v preteklosti prinešena iz tujine, ker mislim, da v njenem času, prav veliko takih ur na našem ozemlju ni bilo. Drugače je ura švicarske izdelave, klasičen švicarski repeticijski mehanizem kasnejše proizvodnje in visoke kvalitete.
Vrednost se je ohranila do danes, seveda je odvisna od kar nekaj dejavnikov, količine zlata (je spodnji pokrov zlat - na sliki deluje, da je), ohranjenosti (zgleda ok, vendar slike niso najboljše), tega, če repeticija brezhibno dela in ali je minutna oz. četrt verzija. Na palec se pogovarjamo o okoli 1500 €, glede na omenjene dejavnike pa lahko cifra precej varira. Edini problem je, da je žal take ure pri nas dokaj težko prodati.

Druga ura na sliki je čisto ok, švicarska z anker mehanizmom (nadpovprečen razred kvalitete), vendar je žal njena cena v rangu nekaj deset evrov.
Zahvale: criptus, Shadow

Last Edit: od Slamca.

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 5 mesecev 2 ur #25331

• zoran067
  • zoran067 avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Thank you received: 6
Pozdravljeni,
sem vam izredno hvaležen za vaše odkrito mnenje.
Ta ura je paradni konj v moji zbirki ur (in ni na prodaji).Zbirko ur (zlati IWC,zlati mirval,srebrni hamilton,srebrni waltham,srebrno štajerko..)sem podedoval od svojega starega očeta (ki je bil taxist, ha- ha, očitno dobra služba). To ni hvaljenje- to je zasluga in delo nekoga drugega.
Za enkrat nisem prodal nobene ure, če bo kriza ,,nikoli ne reci ne".
Gospodu Slamca se zahvaljujem za nesebično podajo informacij (vidijo se izkušnje in znanje).
Preizkusil sem repeticijo (nisem vedel da obstaja - hvala) in:
ob 8,30 je z enojnim zvonom odbilo 8x in z dvojnim tonom 2x.
Še enkrat hvala za podane informacije, in v prihodnosti bo prosil nekoga, da naredi kakšno lepo fotografijo ostalih ur.
lpZoran
Zahvale: Slamca, ttom

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 5 mesecev 1 ura #25332

• Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 88
Jaz sem tudi precej spremljal in še spremljam trg repeater žepnih ur.
Želja mi je si eno lastiti v prihodnosti.
Je zelo zanimiva, in dokaj redka, ker se je ohranila v celoti. Dosti se je prodalo za scrap zlato in s tem uničilo. Repeater mehanizmi se nato prodajajo za dokaj nerealne cene na Ebayu. Nekaterim manjkajo tudi deli iz strani številčnice.

Slamca je dobro zadel vrednost te četrt minutne repeticije. Prodajna cena bi bila po moje celo v rangu od 1.500€-2000€. Odvisno seveda, če bi prodajal na Ebayu, kjer ti poberejo 10% provizijo.
Vrednost 2.000-3500€ je nekako rezervirana za minutno repeticijo. Od 3.500-5.000 (oz. v neskončnost :) pa se dobi za kompletne repeticije z komplikacijo kronograf, lunina mena, kompletni koledar ali celo 12 urni kronograf.
V naslednji ligi so pa nato petite sonnerie in grande sonnerie.

Zanimivo tvoje je, da ima ležaje vgrajene v "šatone", nima pa uležajenih kladivc. To dvoje ponavadi gre z roko v roki.

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 5 mesecev 27 minut #25333

• AliG
  • AliG avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Thank you received: 19
Attachments:

Last Edit: od AliG.

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 4 mesecev 4 tednov #25338

• motorist
  • motorist avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 3
Potrebujem pomoč. V zbirki imam žepno uro, ki je bila kupljena leta 1946 v Ljubljani. Šlo bi naj za žepno uro Elgin, tako je navedeno na pokrovčku ure. Ura bi naj bila iz 8 karatnega zlata, tudi to je navedeno na garancijskem listu iz leta 1946. Glede na serijsko številko je bila, po podatkih uradne spletne strani Elgin, ura izdelana leta 1992 ali leta 1993. Prilagam nekaj slik. In tukaj potrebujem pomoč. Ali je mehanizem v uri resnično iz konca 19. stoletja in ali je običajno, da na številčnici ni naveden proizvajalec, torej Elgin? Ura ima na pokrovu tudi naslednji napis: 93/38. je to mogoče dodal urar in kakšen pomen imajo te cifre. Hvala za odgovore.

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 4 mesecev 4 tednov #25349

• motorist
  • motorist avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
??????

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 4 mesecev 2 tednov #25358

• motorist
  • motorist avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
Dobro, pač nihče ne odgovori na gornje vprašanje.

Imam pa še eno prošnjo. Ura na spodnji sliki je brez stekla. ker nima tudi obročka v katerega se vstavi steklo, iščem med strokovnjaki nekoga, ki bi mi ta obroček prodal ali vsaj povedal kje bi ga bilo mogoče dobiti. Hvala.
Attachments:

Potrebujem vaše mnenje o žepnih urah pred 4 mesecev 2 tednov #25359

• motorist
  • motorist avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
Še nekaj slik
Attachments:

• Stran:
  • 1
  • 2
  • 3
minutka.si minutka.si minutka.si