minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: Obnova Seiko ure (6309 in 7009)

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 1 teden 4 ur #25288

• rkovac
  • rkovac avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Thank you received: 5
Najprej se opremiš z različno grobimi brusnimi papirji za mokro brušenje. Pri res spraskanem steklu ponavadi začnem z grit 320 (ali 400 - odvisno kaj imam pri roki), če praske niso globoke pa z 800. Vsako naslednje brušenje z 2x bolj finim papirjem (400, 800, 1600, 3200, 6400 - namesto 6400 sem večkrat uporabil bolj dostopne 5000, 7000 in - verjetno nepotrebno - 10000). Do grit 2000 dobiš papir v vsakem Merkurju ali OBIju, bolj fine sem naročal na ebayu, verjetno pa se jih dobi tudi pri nas v kakšni specialni trgovini.

Brusil sem vedno samo ure, kjer je steklo nad bezelom, tako da stekla nisem jemal iz ohišja. Brusil pa sem tako, da sem papir položil na mizo, ga namočil, nato pa ohišje s steklom pritisnil ob papir in brusil v isti smeri (gor-dol), dokler ni površina lepo unikatno zbrušena in so vidne le sledi v smeri brušenja (pri bolj finih papirjih sledi s prostim očesom več ni videti). Z najbolj grobim papirjem res poskrbi, da boš zbrusil vse praske, saj jih kasneje z bolj finimi papirji ne boš več mogel (vsaj ne enostavno) odpraviti in bo potrebno postopek ponoviti od začetka.

Naslednje brušenja je vedno pravokotno na prejšnjo smer (levo-desno), tako se lažje vidi, ko sledovi prejšnjega brušenja več niso vidni. Med brušenjem večkrat namočiš papir.

Po grit 7000 je steklo čisto in če si zadovoljen s tem, lahko končaš. Sam pa sem na koncu uporabil še polirno pasto - avtoličarsko za popravilo napak :) - dobiš v trgovinah z avtodeli in s priloženo krpico lepo spoliral steklo. S tem dobi še sijaj.

Seiko TV (ta je sicer pleksi steklo) in Dugena Monza (ter razbit noht :) ) pred...

... in po obdelavi

Zahvale: AliG

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 1 teden 4 ur #25289

• rkovac
  • rkovac avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
Seiko 5 pred...

...in po prvem brušenju

Slik po obdelavi žal nimam
Attachments:
Zahvale: Shadow

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 1 teden 3 ur #25291

• Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 84
Jaz sem poliral mineralna stekla po isti metodi kot Rkovac, nekih bljižnic tu res ni.
Edino, šel sem samo do zrnatosti 3000, potem pa še z polirno pasto za steklo. Nisem videl potrebe po višjih zrnatostih, nezaželen odblesk svetlobe na steklu je itak precejšnji. Verjetno se to da v določeni meri tudi regulirati z izbiro nižje zrnatosti.

Je pa res najbolj važno kot je napisal, nikoli ne prehitevaš in greš na finejši brusni papir, če nisi zbrusil na flat oz. si pobrusil vse "luknjice".
Osnove poliranja ter brušenja je identično za les, jeklo, steklo...le trdota in sestava materiala je drugačna.

Ja, pa brusni material dobiš v specializiranih ličarskih trgovinah. Glej za produkti od M3.

Last Edit: od Shadow.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 6 dni 23 ur #25293

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 75
če je steklo ravno...kaj če je bombirano?

jaz sem uspešno poliral s Purolom in Dremelco...samo je treba bit potrpežljiv in nežen...da ga ne zažgeš....

nekje na forumu so tudi fotke...Stowa date....

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 6 dni 22 ur #25294

• AliG
  • AliG avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Thank you received: 13
rkovac hvala za detajlno pojasnilo, grem kar v akcijo nabave. Brusil sem že "svašta", ampak za steklo sem pa (napačno) sklepal, da se uporabljajo profi zadeve na osnovi diamanta :) Dobiš za :beer:

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 6 dni 19 ur #25295

• Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 84

MorskiPas napisal: če je steklo ravno...kaj če je bombirano?

jaz sem uspešno poliral s Purolom in Dremelco...samo je treba bit potrpežljiv in nežen...da ga ne zažgeš....

Če ni ravno imaš za podlago par mm penaste gume.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 6 dni 5 ur #25299

• rkovac
  • rkovac avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec

AliG napisal: rkovac
Dobiš za :beer:

:)

Last Edit: od rkovac.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 4 dni 23 ur #25304

• MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 75

Shadow napisal:

MorskiPas napisal: če je steklo ravno...kaj če je bombirano?

Če ni ravno imaš za podlago par mm penaste gume.

res je...povšinsko....ob robu je treba bit zelo pzljiv, da ne pobereš nanos na ohišju....zato je dremelca idealna....če si potrpežljiv, ni treba zaščite, ohišja....pač moj experiment...uspešen.....Purol sam po sebi grize, in ga ne smeš pustiti na površini....takoj v akcijo....sproti brisat in polirat s cunjo....

• Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si