minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: Kako delujejo ure?

Kako delujejo ure? pred 7 let 10 mesecev #17782

  • Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 946
  • Karma: 19
  • Thank you received: 96
Po moje zvok kovine na kovino lahko prihaja do stika rotorja z ohišjem, kar ni dobro.
Moralo bi se slišati samo ležaj, vsaj pri Zenith urah je tako.
So pa eni rotorji tišji, eni glasnejši, odvisno tudi od debeline ohišja.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Kako delujejo ure? pred 7 let 10 mesecev #17786

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Kot je rekel Shadow, lahko, da je to zvok rotorja, ki zadeva zadnji pokrov in mehanizem. To je posledica obrabljenega ležaja rotorja, gre za napako, ki se jo seveda da odpraviti z menjavo ležaja (pri starejših in nekaterih ostalih urah, ni dejanskega krogličnega ležaja, ampak je sistem drugače/ceneje izveden, a problem ostaja isti, ''luft'', ki se nabere zaradi obrabe in posledično rotor prične opletati).

Seveda pa tudi rotorji z neobrabljenimi ležaji spuščajo zvok, eni manj, drugi več. Kot je Shadow navedel nekaj zvoka proizvaja samo trenje v ležaju, nekaj ga proizvedejo prenosi v zobnikih za navijanje bobna in nekaj mehanizem ''račne'', ki preprečuje, da bi se rotor odvrtel v smeri odvijanja.

Najbolje boš sam lahko presodil za kakšen zvok gre, če uro primeš s prsti in jo otreseš v navpični smeri, torej primeš jo z enim prstom za steklo in drugim za zadnji pokrov ter jo suvaš gor in dol, skartka tako, da rotor ne dobi pospeška v smeri vrtenja (se ne zavrti), slišati pa bo mogoče, če zadeva ob pokrov ali mehanizem.
Zahvale: apmata

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Kako delujejo ure? pred 7 let 10 mesecev #17824

  • Tomahawk
  • Tomahawk avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: -4
  • Thank you received: 25
Hvala za odgovor. Zvok bi, po strojniško, pričakoval drugačen, vendar bo najbrž tako, kot je, že prav. Poiskusil sem, tako kot si mi rekel in ne dobim občutka, da bi imel ROTOR "luft" v axialni smeri in bi lahko posledično drsal ob ohišje ali v "drugi" smeri ob mehanizem. Dober občutek me navdaja s tem, ko slišim, da rotor v spodnji "mrtvi legi" še slišno malo na hitro zaniha v eno in drugo smer. Če bi nekam drsal, bi verjetno samo "padel" v spodnjo lego in tam obstal. Sliši pa se ga, to pa ja in glede na to, da je to Omega, bi lahko bilo manj "hrupa".

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Tomahawk.
  • Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si