Kamni, običajno so to umetni rubini, se uporabljajo v ležajih mehanizmov. Število kamnov ne določa kakovosti mehanizma, ampak je odvisno od izvedbe mehanizma.
Komplikacija (Complication)
So dodatne funkcije mehanskih urnih mehanizmov (osnovne so: ure, minute in sekunde). Prikazovanje datuma, dneva v tednu ali meseca imenujemo male komplikacije, bolj zapletene funkcije (npr.
tourbillion,
večni koledar) pa velike komplikacije.
Krona je gumb za navijanje ure in nastavitve. Ure, ki so izdelane za večje globine, imajo običajno krono privito na ohišje (screw-in), kar uri zagotavljanja boljše
tesnjenje.
Panerai uporablja značilen vzvod nameščen preko krone, ki krono tesno stisne k ohišju.
Je merilna naprava, ki je sestavljena iz časomera (ure) in hkrati štoparice. Taka zapestna ura je ponavadi precej prepoznavna na zunaj, saj ima poleg krone še gumbe za nadzor štoparice in nekaj dodatnih kazalcev in manjših številčnic.
C.O.S.C (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres) je neprofitna organizacija namenjena certificiranju točnosti ročnih mehanskih urnih mehanizmov. Ustanovljena je bila leta 1973 v Švici in je prvenstveno namenjena preverjanju švicarskih urnih mehanizmov. Vsak mehanizem mora prestati določene teste pod strogo določenimi pogoji. Mehanizem tako dobi gravirano številko, ki dokazuje pridobitev certifikata. Testi trajajo 15 dni, v petih položajih in pri treh različnih temperaturah. Nekatere ure imajo napis natisnjen tako, da se vidi na daleč, druge ga diskretno skrijejo. Odstopanje je lahko povprečno največ -4 do +6 sekund na dan. Primerjavo časa izvedejo z natančnimi atomskimi urami sinhroniziranimi z GPS sistemom.
Za svoje delovanje uporabljajo električni vir energije, ki napaja natančen elektronski oscilator in mehanizem. Proizvodnja kvarčnih mehanizmov je dokaj poceni, točnost ur pa precej visoka.
Luneta je obroč okoli stekla ure. Z vrtljivo luneto si pri potapljaških ali letalskih urah pomagamo meriti čas potopa ali leta. Dražje ure imajo luneto izdelano iz boljših materialov (keramike) in so zato praktično popolnoma odporne na razenje. Pozamo tudi lunete s tahimetrsko skalo, različnimi gravurami, lahko so posute tudi z dragimi kamni.
Mehanske ure (Mechanical watch)
Za svoje delovanje ne potrebujejo električnega vira napajanja, saj jim energijo zagotavlja vzmetna spirala (dovajanje energije s pomočjo ročnega ali avtomatskega navijanja). Mehanske ure veljajo za bolj prestižne, saj je izdelava kakovostnih mehanizmov zelo zahtevna in draga.
Omega je skupaj s švicarskim vladnim inštitutom za metrologijo -
Swiss Federal Institute of Metrology (METAS) razvila novo, zahtevnejšo metodo testiranja, ne le mehanizmov, pač pa ur v celoti. Postopek je zahtevnejši od
C.O.S.C. (
članek).
Proces akreditacije po METAS standardu obsega naslednjih 8 stopenj:
1. Testiranje funkcij mehanizmov, ki so izpostavljeni elektromagnetnemu polju moči 15,000 gaussov.
2. Odstopanje od referenčnega časa (6 različnih položajev).
3. Odstopanje od referenčnega časa z od 0 - 2/3 rezerve navitja.
4. Testiranje funkcij ure, ki je izpostavljena elektromagnetnemu polju moči 15,000 gaussov.
5. Povprečno dnevno odstopanje od referenčnega časa (0 do +5 s), po tem ko je bila ura izpostavljena magnetnemu polju moči 15,000 gaussov.
6. Povprečno dnevno odstopanje od referenčnega časa (0 do +5 s) ob simulaciji pogojev normalnega nošenja ure (6 različnih položajev, 2 različni temperaturi).
7. Preverjanje ustreznosti deklarirane rezerve navitja.
8. Preverjanje ustreznosti deklarirane vododpornosti (v vodi).
Nemirka (Balance Wheel)
Je kolesce, običajno imenovano tudi srce ure, ki niha (tik-taka) s pomočjo tanke spirale (Balance spring). Uri daje enakomeren ritem, potreben za točno delovanje. Oscilacija je sestavljena iz dveh gibov (tik-tak), frekvenca pa je število oscilacij v eni sekundi. Frekvenca kalibrov se meri v polnihajih (alternancah) na uro, pri čemer npr. 28.800 a/h ustreza frekvenci 4 Hz. Višja ko je frekvenca, večja naj bi bila točnost mehanizma.
Ohišja ur so iz različih materialov. Naštejmo jih od najosnovnejšega.
Medenina. Je zlitina bakra, cinka in manjšega dela svinca. Uporablja se za izdelavo cenejših ur, običajno je prevlečena s kromom ali z zlatom.
Jeklo. Je izredno primeren material za izdelavo ohišij. Uporablja se nerjaveče jeklo. Cenejše zlitine so zaradi visokega odstotka primesi niklja alergene.
Titan. Ta kovina se zaradi izrednih lastnosti uporablja v medicini, letalstvu in vesoljski industriji, od 70-ih let minulega stoletja pa tudi v urarstvu. Titan je nealergen.
Zlato. Zaradi visokih cen surovine, so zlate ure dražje od ostalih. Zlato je nezahtevno za obdelavo, a ne zagotavlja dovolj dobrega tesnjenja v ekstremnih pogojih.
Platina. Izredno drag in prestižen material.
Je pečat zagotavljanja najvišjih standardov kakovosti in estetike, ki si jih predpisuje podjetje
Patek Philipe samo. Ne glede na to, da akreditiranje ne poteka neodvisno, pa zaradi vrhunskega ugleda znamke in njene tradicije v verodostojnost postopkov ne gre dvomiti. Testiranje ne obsega le
mehanizmov kot je to praksa pri
C.O.S.C., pač pa zejema tudi številčnice, kazalce, ohišje, gumbe, krone, zapestnice in pasove ter ostale komponente, ki prispevajo k estetski in tehnični dovrčenosti
Patek Philipe ure kot celote. Ocenjuje se estetski vtis, natačnost izdelave, točnost in zanesljivost teka
mehanizma (kot tudi kakovost materialov in obdelavo vsakega elementa mehanike posebej) ter kakovost zagotavljanja servisa časomerov skozi njihov življenski cikel. Testiranje točnosti teka
mehanizma poteka v simuliranem okolju in ne sme presegati, pri
mehanizmih dimenzij nad 20 mm meje med -3 do +2 sekund v 24. urah, oz. pri
mehanizmih premera do 20 mm od -5 do +4 sekunde na dan.
PVD (Physical Vapor Deposition) je metoda fizikalnega nanašanja izredno tankih površin materiala kot posledica kondenzacije izparin. Uporablja se za izdelavo trdih prevlek na površini drugega materiala. Proces lahko opišemo tudi kot vakuumsko reaktivno naparjanje ioniziranih kovinskih ionov v visokovakuumski plazmi z ionskim bombardiranjem podlage. PVD postopek poteka pri 450-500
oC, debelina prevleke pa znaša 2,5-5 µm. PVD ne smemo enačiti z
DLC (Diamond Like Carbon) lahko rečemo, da je PVD proces,
DLC pa rezultat.
Rattrapante (split-second)
Je dodaten sekundni kazalec na
kronografih (doppelchrono), ki služi za ločen prikaz dveh meritev. Medtem ko ena meritev teče brez prekinitev, drugo lahko ustavimo, ponovno zaženemo ali resetiramo. Tak
kronograf vsebuje dva ločena mehanizma štoparice.