minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: Tissot seastar

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24435

  • AP
  • AP avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Važno da tik-taka
  • Posts: 216
  • Thank you received: 14
Pozdravljeni,
Omenjeno uro sem kupil za zelo majhen denar(25€)zanima me ce ve kdo o njej kaj vec starost, vrednost,model...karkoli

Attachments:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Tissot, Hamilton, Seiko
Last Edit: od AP.

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24439

  • haifisch
  • haifisch avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 483
  • Karma: 27
  • Thank you received: 331
Tissot je linijo Seastar vpeljal leta 1956. Poganjal jo je In House mehanizem T27, potem pa so v začetku '60 let prešli na Eterna 1427 kaliber. Iz tega je leta 1971 nastala znamenita ETA 2824-2, Nadaljnji razvoj in masovno serijsko proizvodnjo je ustavila kvarčna kriza in ETA 2824-2 se je v velikih količinah vrnila leta 1982. Takrat je imela 21 rubinov, kasneje pa je dobila še 4, ki so še danes prisotni.
Tvojo uro poganja tista prvotna ETA 2824-2 z 17 rubini in meni osebno je to največja odlika te ure. Sodeč po tem, bi rekel, da ura prihaja nekje iz sredine '70 let. Nekoliko nenavadno mi je, da na številčnici nikjer ni naveden napis Seastar, ker na 99 % ur iz te serije so to pridno navajali. Po drugi strani, pa glede na obdobje, je tudi kaj takega možno. Sam imam Doxo iz istega časa, k na številčnici ne vsebuje podatka Swiss Made.
Vrednost pričajoče ure ni, ne vem kaj prida. Cene vintage kronografov rastejo v nebo, vse bolj jim sledijo diverji, ostale ure pa močno cepetajo nekje zadaj. Vseeno je njena vrednost trikrat do štirikrat večja od cene, ki si jo plačal za njo.
Zahvale: AP, Slamca

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od haifisch.

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24450

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Upam, da se ne bo slišalo naduto ali osorno, ker so tvoji prispevki na Minutki neprecenljivi, ampak si bom, da bodo podatki na forumu korektni in da morda steče še kakšna zanimiva debata, vseeno te dovolil pri tej objavi malo popraviti.

Pred kvarčno krizo, ki je konec sedemdesetih ter v začetku osemdesetih opustošila švicarsko urarsko industrijo, sta bili znamki Tissot in Eterna popolnoma nepovezani. Tissot je deloval znotraj naveze Lemania, Omega in Tissot, kot cenejši oz. podbrand Omege in je posledično v svojih urah skoraj vedno uporabljal enake kalibre kot dražja Omega, le malo manj ''nakrancljane'', mnenja pa sem, da so bili prav vsi mehanizmi obeh brandov zasnovani pri Lemaniji. Na drugi strani si imel koncern ETA, ki je bil povezan z znamko Eterna, ki je bila pod lastništvom družine Schild in ločena od ETA proizvodnje le zato, ker so prvi prodajali končne izdelke, drugi pa samo generične mehanizme in ebauche variante. Torej, v Tissot uri Eterna kalibra nikoli ni bilo, so pa Seastar serijo v preteklosti (pred uro, ki jo je AP predstavil) krasili raznorazni na prvi pogled inhouse mehanizmi, ki pa pod drobnogledom razkrijejo svoje Lemania-Omega korenine.
Po ureditvi krize v začetku osemdesetih, je Tissot prešel pod Swatch group in od tega mejnika dalje, so njihove ure pričeli poganjati ETA stroji, APjeva ura je torej že iz tega obdobja, saj jo, kot si že omenil, poganja kaliber 2824. Omenjeni mehanizem je na tržišču že zelo dolgo v kar lepi paleti različic, od cenenih, danes brandiranih pod znamko Selita, do tistih najvišje kvalitete s priznanim COSC standardom. Po številu kamnov se delijo v tri kategorije (17, 21 in najpogostejših 25), vendar število kamnov ni sledilo toku časa, te različice so se delale istočasno, šlo je za razliko v kvaliteti in ceni. APjev primerek tako vsebuje ETA 2824 kaliber najnižjega ranga, ne pa nujno najstarejši model (je pa res, da ura izhaja iz časov začetka 2824, kot ga poznamo danes).

Strinjam se, da bi na številčnici ura morala nositi napis Seastar, pravzaprav ne vem, zakaj bi sploh za ta model rekel da je Seastar? Zgleda že podobno, vendar verjetno ni Seastar, le navaden Tissot iz težkih časov, ko je podjetje še iskalo svojo prepoznavnost.

Ne bi se čudil, če sem s kakim dejstvom falil tudi sam, zato bom vesel kakršnega koli komentarja/popravka.
Zahvale: criptus, AP, haifisch

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Slamca.

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24451

  • AP
  • AP avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Važno da tik-taka
  • Posts: 216
  • Thank you received: 14
Morda pokrovcek ni original, vendar tako kor pise

Attachments:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Tissot, Hamilton, Seiko

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24455

  • haifisch
  • haifisch avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 483
  • Karma: 27
  • Thank you received: 331
Kolega Slamca
Daleč od tega, da bi imel vtis, da si nadut ali osoren. Ravno nasprotno. Tvoja mnenja in tvoje prispevke zelo radi prebiram in zelo spoštujem, ker so zelo vsebinski in ki prihajajo od nekoga, ki ima praktično znanje iz dejavnosti, ki nas vse tukaj združuje.

Priznati moram, da te nisem najbolje razumel.
Če si imel v mislih strogo povezavo ETERNA - Tissot, potem se, v glavnem, strinjam. Dobro se spomnim, da sem pred leti prebiral neki članek, v katerem je bilo napisano, da je Tissot potem, ko je opustil domači mehanizem 27 prešel na Eterno 1427 in da sem takrat pomisli nekaj v stilu: frajeri, iz Lemanie so šli na Eterno. Zato mi je tako živo ostalo v spominu, ker je ravno ta kaliber zibelka workhorsa ETA 2824-2. Mogoče pa je avtor vse skupaj vzel bolj ohlapno in da je že takoj združil ETA 2824-2 z 1427 in tako 10 let strnil v isti čas. Ne morem trditi, ne vem več točno, kje sem to prebral in po pravici se mi ne da niti iskati.
Sicer pa je mehanizem Tissot 27 zamislila in v življenje spravila Lemania leta 1936. In to je tista prvotna, naravna povezava, saj je Pual Tissot obenem bil tudi član upravnega odbora Omege in ravno on je bil tisti, ko je leta 1930 predlagal, da se Omega in Tissot združita. Ker so zaradi Prve ekonomske krize idejo širokih rok podprle švicarske banke, se je leta 1932 združenju (SSIH) pridružila še Lemania.
Ko je Paul Tissot leta 1951 umrl, je navezava pričela počasi zgubljati na moči. Zato se je Tissot dobro desetletje kasneje pričel posluževati tudi ETA mehanizmov. Na primer, Tissot kalibra 743 in 763 iz polovice '60 let sta ETA 2550, ali pa Tissot kaliber 742 je ETA 2541, ki se je proizvajal v času od 1967 do 1972.
Kronograf iz leta 1970 Tissot Navigator v avtomatski inačici poganja Lemania 5012, medtem ko pa Navigator v inačici ročnega navijača iz leta 1969 poganja Valjoux 7734, ki je takrat že tretje leto preživljal kot član ETA s.a.
Tako, da ne drži dejstvo, ko si napisal, da mejnik, ko je Tissot pričel uporabljati ETA stroje, začetek '80 let. Takrat je ASUAG rešil Tissot, ki je nekaj pred tem celo ustavil proizvodnjo v La Locleu, na neki način pa tudi Omego, ko so v javnosti pričele krožiti informacije ali bolje rečeno, javna ugibanja, da bo Seiko odkupil Omego.
Sicer pa ravno ura od kolege AP dokazuje, da je Tissot v '70 letih uporabljal ETA 2824-2.
Glede evolucije ETA 2824-2 od 17 do 25 rubinov. Vem samo, da se je leta 1982 pričela serijska proizvodnja mehanizma v velikih količinah in da ima takšna vrsta proizvodnje svoje značilnosti. Ni mi logično,da bi se odločili, na takšen način: sedaj bomo 10 dni proizvajali mehanizem z 21 rubini, potem bomo pa nekaj dni proizvajali cenejšo inačico z 17 rubini, potem pa se gremo na 25 rubinov....ravno to bi lahko podražilo stroške proizvodnje. Bolj logično bi se mi zdelo, da so v pričetku osemdesetih uporabljali še stare zaloge iz sedemdesetih. Sicer pa, pri Švicarjih nikoli ne moreš dati roke v ogenj...velikokrat je obratno: ogenj v roke :)

Slamca napisal: Upam, da se ne bo slišalo naduto ali osorno, ker so tvoji prispevki na Minutki neprecenljivi, ampak si bom, da bodo podatki na forumu korektni in da morda steče še kakšna zanimiva debata, vseeno te dovolil pri tej objavi malo popraviti.

Pred kvarčno krizo, ki je konec sedemdesetih ter v začetku osemdesetih opustošila švicarsko urarsko industrijo, sta bili znamki Tissot in Eterna popolnoma nepovezani. Tissot je deloval znotraj naveze Lemania, Omega in Tissot, kot cenejši oz. podbrand Omege in je posledično v svojih urah skoraj vedno uporabljal enake kalibre kot dražja Omega, le malo manj ''nakrancljane'', mnenja pa sem, da so bili prav vsi mehanizmi obeh brandov zasnovani pri Lemaniji. Na drugi strani si imel koncern ETA, ki je bil povezan z znamko Eterna, ki je bila pod lastništvom družine Schild in ločena od ETA proizvodnje le zato, ker so prvi prodajali končne izdelke, drugi pa samo generične mehanizme in ebauche variante. Torej, v Tissot uri Eterna kalibra nikoli ni bilo, so pa Seastar serijo v preteklosti (pred uro, ki jo je AP predstavil) krasili raznorazni na prvi pogled inhouse mehanizmi, ki pa pod drobnogledom razkrijejo svoje Lemania-Omega korenine.
Po ureditvi krize v začetku osemdesetih, je Tissot prešel pod Swatch group in od tega mejnika dalje, so njihove ure pričeli poganjati ETA stroji, APjeva ura je torej že iz tega obdobja, saj jo, kot si že omenil, poganja kaliber 2824. Omenjeni mehanizem je na tržišču že zelo dolgo v kar lepi paleti različic, od cenenih, danes brandiranih pod znamko Selita, do tistih najvišje kvalitete s priznanim COSC standardom. Po številu kamnov se delijo v tri kategorije (17, 21 in najpogostejših 25), vendar število kamnov ni sledilo toku časa, te različice so se delale istočasno, šlo je za razliko v kvaliteti in ceni. APjev primerek tako vsebuje ETA 2824 kaliber najnižjega ranga, ne pa nujno najstarejši model (je pa res, da ura izhaja iz časov začetka 2824, kot ga poznamo danes).

Strinjam se, da bi na številčnici ura morala nositi napis Seastar, pravzaprav ne vem, zakaj bi sploh za ta model rekel da je Seastar? Zgleda že podobno, vendar verjetno ni Seastar, le navaden Tissot iz težkih časov, ko je podjetje še iskalo svojo prepoznavnost.

Ne bi se čudil, če sem s kakim dejstvom falil tudi sam, zato bom vesel kakršnega koli komentarja/popravka.

Zahvale: criptus, AP, Slamca

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24471

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Odlično napisano, hvala, sem pričakoval, da me boš nekje našel:).
Se strinjam in ti pritrjujem, res so uporabljali ETA mehanizme že pred letom 80, na ženske mehanizme (2550 in 2541) in 7734 sploh nisem pomislil, pravzaprav ti sedaj lahko še sam postrežem s primerom, pri sebi sem že imel model Tissota na glasbene vilice (ESA mehainzem iz začetka 70tih, isti kaliber je uporabljala tudi Omega). Ko si napisal, da me nisi najbolje razumel, sem imel v mislih prav Eternine kalibre, saj so v bistvu skoraj enaki kot ETA, konec koncev je šlo pravzaprav za isto podjetje, vendar čisto identični pa le niso bili, dokler tudi Eterne ni zajela kriza tistega časa. In Eterne v Tissotu po mojem ni bilo. Ampak ok, za glavno linijo moških ur bom še vedno trdil, da pred letom 80 prav veliko ETA strojev v Tissot niso vgrajevali, s tega sledi tudi moja prošnja...
@AP, prosim, poglej na rotorju sovje ure imaš majhen krogec z logotipom Tissot, pod njim se nahaja serijska številka mehanizma, ker se jo iz fotografije ne da odčitati, jo daj prosim sam. Tule je razpredelnica po letih:
forums.watchuseek.com/f11/hello-new-here...2772.html#post566750
pa da vidimo:) Načeloma se strinjam, da so 2824-2 pričeli delati šele leta 1982, s tega vidika je pa malo kontradiktorno, da bi bila potem APjeva ura okoli 10 let starejša, če pa takrat ta kaliber naj še ne bi bil na trgu, saj ima prav čisto navadno verzijo tega tipa, pod nemirko lahko celo vidiš kodo kalibra (ne gre za nek predhodnik).

Glede števila kamnov pri 2824, je moje mnenje (gre zgolj za ugibanje na podlagi ostalih primerov, dejanskega zapisa na internetu nisem našel), da so izdelovali več različic istočasno, prvi razlog so stroški, pa ne mislim toliko stroškov povezanih s samimi kamni, ker so slednji zelo poceni in na končno vrednost tako dobrega mehanizma skoraj ne vplivajo, bolj mislim na povezavo z uvoznimi davki, kar nekaj držav (recimo tudi ZDA) je imelo v preteklosti stopnjo obdavčitve ur vezano na število kamnov (nisem pa prepričan, če je bila zadeva še v veljavi v osemdesetih). Drug razlog je prepoznavnost modelov, pred uveljavitvijo kalibra 2824, je ETA ponujala širšo paleto različnih kalibrov (cifer si niti ne trudim zapomniti, so pa na pogled zelo podobni med seboj), s prihodom 2824 pa prav veliko drugih moških avtomatikov niso več izdelovali, ker je to pomenilo, da so potem enak mehanizem vsebovale tako cenejše, kot tudi tiste ure najboljših firm in najvišjega cenovnega ranga, je bilo potrebno uvesti nek sistem, da že nevedna stranka lahko loči, da ni to vse čisto ista stvar (čeprav pravzaprav še vedno je:)).

Za konec še odgovor APju, nisem vedel, da imaš na zadnje pokrovu napis Seastar. Rekel bi, da je ura popolnoma original, le pri konkretni verziji so se odločili, da na številčnico modela ne bodo pisali. Dvomim, da se je napis izbrisal, ker bi bilo potem tudi stanje na ostalih predelih številčnice drugačno, torej slabše, redial pa očitno tudi ni, niti ne bi imelo smisla pri taki uri izvajati redial.
Zahvale: AP, haifisch

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Slamca.

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24473

  • AP
  • AP avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Važno da tik-taka
  • Posts: 216
  • Thank you received: 14
Attachments:
Zahvale: Slamca, haifisch

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Tissot, Hamilton, Seiko

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24474

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Aha, hvala, starejši Tissoti imajo znotraj tega medaljona vedno izpisano serijsko številko mehanizma. Tega, da so nehali izpisovati serijske prej niti nisem vedel, sem šele zdajle preveril na netu. Glede na navedbe na tej strani:
www.wristchronology.com/watch-guide/seri...ssot-serial-numbers/
je Tissot po letu 1977 opustil graviranje serijskih številk znotraj njihovih prepoznavnih medaljonov. To pomeni, da je bila ura narejena po letu 77 in, če si prav razlagam med vrsticam podan podatek iz zgornjega linka, pred letom 84. Vztrajam, da je ura iz 80tih, ocenjevanje starosti ure ni lahko, bi pa rekel, da se v večini primerov zmotimo tako, da uri presodimo preveč, ne premalo let:).
Zahvale: criptus, AP, haifisch

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24475

  • haifisch
  • haifisch avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 483
  • Karma: 27
  • Thank you received: 331
Hvala kolega Slamca! Evo, super da je bila ta tema odprta. Sploh nisem vedel, da so včasih Američani uvozne dajatve vezali na število kamnov, čeprav so njihovi izvirnosti pri zaščiti domačih proizvajalcev nikoli ne moreš dovolj načuditi. Konec konec je tako nastala navezava Breitling - Sicura ali Longines -Wittnauer.
Drugače pa so podatki na internetu velikokrat kontradiktorni. Sploh če upoštevamo obdobje sredi ''70 in prve polovice '80, ko švicarji še sami niso vedeli, kje se jih glava drži. Tako imamo Seastar brez navedbe na številčnici ali pa mojo Doxo brez napisa Swiss Made.
Meni osebno še vedno največjo uganko predstavlja dejstvo, kdo je v resnici naredil prvi kronograf z dvema pusherjema. Breitling trdi in uradno navaja, da je to storil Willy Breitling leta 1934, na drugi strani pa obstaja, kar nekaj navedb, da je to bil Universal Geneve, leta 1932. Večina takratnih ur ni vsebovala serijskih številk in je težko dokazljivo.
Zahvale: criptus, AP, Slamca

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Tissot seastar pred 5 let 6 mesecev #24476

  • AP
  • AP avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Važno da tik-taka
  • Posts: 216
  • Thank you received: 14
Še sam nisem vedel da se bo eno tako vprašanje razvilo v tako dobro debato. Ura bi sicer bila potrebna rahlega servisa in nastavitve ker res dobro prehiteva, a ne vem če se to sploh splača.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Tissot, Hamilton, Seiko
  • Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si