minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: indukcija

indukcija pred 7 let 1 teden #20723

  • korenje
  • korenje avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Spammer
  • Spammer
  • Posts: 105
  • Karma: -31
  • Thank you received: 2
Pred 1 tednom sem slučajno držal mojo uro tik nad aktivno indukcijsko ploščo in od takrat se mi zdi da mi ura zaostaja 2,4s/dan. (prej je prehitevala +1s/dan). je možno da se je ura namagnetila? če kupim napravico za razmagnetenje, bi to pomagalo? ali bi še vedno moral urar nastavit točnost?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

indukcija pred 7 let 1 teden #20724

  • Janez
  • Janez avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Posts: 123
  • Karma: 5
  • Thank you received: 5
The question is will it Blend..???

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

indukcija pred 7 let 1 teden #20725

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Ej Korenje sori, najprej bi povedal nekaj OT glede merjenja natančnosti mehanske ure, ker se take izjave o meritvah točnosti kar dostikrat vidi, lastniki zelo radi merijo na desetinke natančno, je pa to navadno mlatenje prazne slame.

Meni je sploh smešna izjava, da se ti ''zdi'', da ura zaostaja 2,4 sekunde na dan :P . Čeprav je to po svoje resnica, ker se ti taka meritev lahko samo ''zdi'' in nič drugega, v realnosti pa ni ure (mehanske), ki bi ob uporabi šla konstantno točno 2,4 sekunde dnevno narobe. To je še za kvarc težko. Meritev točnosti na desetinko natančno lahko izvedeš samo z najboljšim elektronskim vibrografom v stoječi poziciji ure ali pa preko meritve odstopanja na daljši rok (npr., če gre minuto na teden je to 8,6 s na dan), ampak to je potem povprečna vrednost dnevnega odstopanja, ne točna vrednost, ker slednja se po posameznih dnevih spreminja, sploh če gledamo na desetinke. Tudi COSC standard ima na dnevni ravni kar 10 s tolerance!! Kje so tukaj desetinke... tako natančna meritve je v domeni inštituta Jožef Štefan, ne pa za ob kuhinjsko plato :laugh: .

Glede indukcijske plate, te lahko pomirim, da se ti ura ni namagnetila, ker je princip delovanja pri indukcijskem grelniku enak delovanju razmagnetilne naprave. Verjetno bi se dalo uro celo razmagnetiti nad indukcijskim štedilnokom. Bi pa uro poškodoval, če bi jo snel iz roke in pustil direktno na plati (verjetno tudi v tem primeru ne bi bilo v praksi nič, ker ima štedilnik senzor in odklopi, če ni prave posode), ker je tam magnetno polje preveliko, ura pa bi se tudi segrela kot pisker. Skratka, dokler ti gre ura globoko pod mejami kronometerskega standarda ne skrbi in je ne nosi k urarju. Z razmagnetilcem pa čez ohišje tako majhnega (če sploh je) magnetnega polja tudi ne boš odpravil.
Zahvale: criptus, rajko

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

indukcija pred 7 let 1 teden #20728

  • korenje
  • korenje avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Spammer
  • Spammer
  • Posts: 105
  • Karma: -31
  • Thank you received: 2
v bistvu zaostaja 2,4s sodeče po meritvah. lahko pa govorimo o razponu minus 2-3s/dan, ki je bil prej plus 0,5 do 1,5s/dan.

karkoli že zdej je izven METAS toleranc. (predvidevam da garancija krije popravilo, če ura odstopa iz teh toleranc?)

to da bi se ura segrela kot pisker tudi ne vem če, ker frekvenca plošče je taka da je valovna dolžina EMP taka da lahko segreje samo določene debeline materiala. torej kvečjemu ohišje, ki pa je nemagnetno saj je iz nerjavečega jekla (nisem še probal). mogoče bi se segrelo, če je ohišje kovano.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od korenje.

indukcija pred 7 let 1 teden #20729

  • Janez
  • Janez avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Posts: 123
  • Karma: 5
  • Thank you received: 5
S kakšno uro pa izvajaš nadzor?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

indukcija pred 7 let 1 teden #20731

  • criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409

korenje napisal:
to da bi se ura segrela kot pisker tudi ne vem če, ker frekvenca plošče je taka da je valovna dolžina EMP taka da lahko segreje samo določene debeline materiala. torej kvečjemu ohišje, ki pa je nemagnetno saj je iz nerjavečega jekla (nisem še probal). mogoče bi se segrelo, če je ohišje kovano.


Mislm da bi skor moral vedet a se je ura segrela al ne. Previdevam, da je bla na roki lol :laugh:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

indukcija pred 7 let 1 teden #20732

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Vidiš, točno to sem želel povedati, med meritvijo 2,4 s in ''2 do 3 s'' je razlika v razredu točnosti za faktor 10, pa čeprav slaba sekundica v vsakdanjem življenju ne pomeni nič. Poleg tega me čudi, da dobri dve sekundi odstopanja na dnevni ravni že presegata dovoljeno toleranco METAS testiranj. Malo sem pobrskal po netu in žal nisem našel točnega podatka za dnevno odstopanje, ki ga je Omega predpisala, ampak se mi zdi skoraj nemogoče, da bi bilo pod 2 s na dan, kar pravzaprav pomeni manj kot +-1s/dan :huh: ? Če so tako rigorozno testiranje resnično spravili v prakso, kapo dol, so si pa verjetno na ta način porinili nož v hrbet že zaradi picajzlastih uporabnikov, ki bodo uveljavljali garancijo na podlagi dnevnega odstopanja njihovih ur, merjenega v razredu desetinke sekunde...

Če se vrnem k temi, sem v prejšnjem postu mislil, da bi se ura segrela, če bi jo postavil direktno na prižgano plato, vendar kdo bi naredil tako glupost? Se pa jakost magnetnega polja v zraku z razdaljo izjemno hitro zmanjšuje in ob kuhanju se grelcu za manj kot 15 cm nikoli ne približaš zapestjem. Ko sem iskal določila METAS testiranj, sem našel podatek, da ure izpostavijo magnetnemu polju 15000 gaussov, kar je precej precj več kot ga proizvaja kuhalnik na taki razdalji. Tukaj je članek:

medicalphysicsweb.org/cws/article/research/47390

ki govori o vpilvu indukcijskih kuhalnikov na nosečnice. Izmerjeno kalsične plošče na razdalji 15 cm je manj kot en gauss (ura je baje testirana na 15000)...

Na splošno so tudi izmenična magnetna polja mnogo bolj prizanesljiva do ur kot izpostavljenost enosmernim magnetnim poljem (trajni magneti).

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

indukcija pred 7 let 1 teden #20733

  • criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
@slamca

METAS smo precej podrobno obdelali na minutki: minutka.si/novice/lanki/697-omega-nadgrajuje-cosc.html
Zahvale: Slamca

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

indukcija pred 7 let 1 teden #20734

  • rok
  • rok avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Posts: 41
  • Thank you received: 1
Z indukcijo ure ne mores segreti, tudi ce jo odlozis na sredino plosce in prizges, saj je premer ure premajhen. Ce si jo imel pa na roki, je pa to se toliko bolj nemogoce.
Ce imas pa doma navadno elektricno plosco jo pa lahko segrejes, ce jo odlozis na plosco.
To da ne ves kaj si z njo delal in kako je navadno nabijanje in iskanje pozornosti na forumu.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

indukcija pred 7 let 1 teden #20735

  • korenje
  • korenje avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Spammer
  • Spammer
  • Posts: 105
  • Karma: -31
  • Thank you received: 2
da odgovorim na par zadev.

uro sem testiral na toolwatch kjer uporabljajo sinhronizacijo z atomsko uro. opazki o zaostajanju so bili glede na mojo stensko uro, ki se prav tako sinhronizira z atomsko uro vsak dan.

metas pomeni toleranco točnosti 0-5s prehitevanja na dan. v glavnem zelo moteče je če ura zaostaja, ker moraš zavrteti kazalce, da jo spet ponastaviš.

kot si slamca že sam ugotovil magnetno polje narašča z bližanjem in je največje tik ob steni. na 15cm je lahko 1 gauss, na 5cm pa 5000 gauss. glede na to da sem držal za ročaj posode predvidevam da je bila ura na razdalji 5-10cm.

criptus, v tem članku je napaka. v videu naj bi rekli da je ura izpostavljena permanentnemu magnetu z 15000 gauss in ne elektromagnetu. mogoče se motim, ker je potem naprej napisano magnetnemu polju in pa da testirajo z obema.

aja pa na aliexpress sem kupil majhen kompas... da preverim namagnetenost.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od korenje.
  • Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si